Ministerstvo preverí, či nelegálna skládka v Podunajských Biskupiciach neohrozuje podzemnú vodu | Topky.sk

Utorok, 22. október 2019. Meniny má Sergej, zajtra Alojzia.

Ministerstvo preverí, či nelegálna skládka v Podunajských Biskupiciach neohrozuje podzemnú vodu

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: TASR - KR PZ SR
19.09.2018 13:25

PODUNAJSKÉ BISKUPICE - Ministerstvo životného prostredia (MŽP) zmonitoruje, či nelegálna skládka v bratislavských Podunajských Biskupiciach neohrozuje kvalitu podzemných vôd na Žitnom ostrove. Na tento účel už envirorezort vyčlenil 40-tisíc eur. Novinárov o tom dnes informoval minister životného prostredia Lászlo Sólymos, podľa ktorého ochrana zdrojov podzemných vôd patrí medzi priority envirorezortu.


Geologické práce na skládke vykoná Štátny geologický ústav Dionýza Štúra. V okolí nelegálnej skládky v Podunajských Biskupiciach geológovia do polovice októbra spravia štyri až päť nových hydrogeologických vrtov do hĺbky zhruba 30 metrov. Nové vrty pomôžu určiť potenciálne ohrozenie vodných zdrojov. Odobraté vzorky z vrtov budú analyzovať a na základe toho určia ďalší postup.

„Ministerstvo pod mojím vedením presadzuje tvrdý boj za čistejšie a zdravšie Slovensko,“ vyhlásil Sólymos. Pripomenul, že MŽP zvyšuje pokuty za nelegálne skládky. Napríklad novela zákona o vodohospodársky chránených oblastiach, ktorá je v parlamente, zavádza pokuty až vo výške 165-tisíc eur. „Niekedy však ani prísna envirolegislatíva nezabráni tomu, aby nám doslova pred očami vyrástla obrovská kopa odpadu, ktorá môže potenciálne ohrozovať životné prostredie a zdravie ľudí,“ povedal minister s tým, že pri nízkych pokutách je pre páchateľov ekonomicky výhodnejšie porušovať zákon. „Musí byť zrejmé, že ten, kto poruší envirolegislatívu a ohrozí zdravie a životy ľudí, bude veľmi tvrdo postihnutý,“ zdôraznil Sólymos s tým, že envirorezort už pripravuje konkrétne kroky v oblasti vymožiteľnosti zákona a čoskoro o nich bude informovať.

MŽP v súvislosti s nelegálnou skládkou nariadilo ešte v marci kontrolu rozhodnutí Okresného úradu v Bratislave, odboru starostlivosti o životné prostredie. Kontrola preukázala viaceré porušenia zákonov, pričom prípad skončil v rukách Generálnej prokuratúry SR a ešte stále je v štádiu vyšetrovania. Viaceré pochybenia sa týkali spoločnosti Vassal EKO, ktorá v Podunajských Biskupiciach dočasne pre mestskú spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu triedi a lisuje papier a plasty.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články