Mimoriadna situácia v Tatrách trvá, dôvodom sú povodňové záchranné práce | Topky.sk

°C

Streda, 13. november 2019. Meniny má Stanislav, zajtra Irma.

Mimoriadna situácia v Tatrách trvá, dôvodom sú povodňové záchranné práce

Zabezpečovacie práce po júlových povodniach pokračujú aj na hraničnom toku Biela voda v blízkosti Lysej Poľany.
Zabezpečovacie práce po júlových povodniach pokračujú aj na hraničnom toku Biela voda v blízkosti Lysej Poľany.
Zdroj: TASR/Adriána Hudecová
28.08.2018 20:15

VYSOKÉ TATRY – V meste Vysoké Tatry a obci Tatranská Javorina v súčasnosti stále platí tretí stupeň povodňovej aktivity. Naďalej trvá aj vyhlásenie mimoriadnej situácie Okresným úradom v Poprade. Podľa informácií z tlačového oddelenia mimoparlamentnej strany Spolu - občianska demokracia to umožňuje okamžité zásahy do korýt horských riek, ale aj obchádzanie riadneho verejného obstarávania pri ich objednávaní.


Dôsledkom môže byť nielen riziko netransparentných nákupov, ale aj nepremyslené a škodlivé zásahy do prírody. Z odôvodnenia tlačového odboru kancelárie ministra vnútra však vyplýva, že v katastri Tatranskej Javoriny sa momentálne vykonávajú povodňové záchranné práce a okrem sprístupňovania oblastí sa rieši dodávka pitnej vody pre obce Ždiar a Tatranská Javorina.

Strana Spolu - občianska demokracia upozorňuje na fakt, že v Tatrách už povodne nie sú. „Napriek tomu, že Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) nehlási tretí stupeň povodňovej aktivity a upozorňuje na sucho, v Tatrách stále oficiálne platí. Vyhlásený povodňový stupeň a mimoriadna situácia umožňujú počas povodne a tesne po nej vykonávať správcom vodných tokov okamžité opatrenia na zamedzenie bezprostredného ohrozenia životov, zdravia a majetku. Je však zvláštne, že tento stav trvá už viac ako mesiac po povodni,“ informovali.

Rezort vnútra však zdôraznil, že stupne povodňovej aktivity a mimoriadna situácia boli vyhlásené nielen pre to, že vody opustili svoje korytá, ale aj pre vody zaplavujúce územia, ktoré sa valia z kopcov. „Vody z riek aj vody z kopcov spôsobili zaplavovanie rodinných domov a iných budov, spôsobili podmývanie a zničenie mostov, lávok, ciest a chodníkov, spôsobili zosuvy svahov, prerušenie dodávky pitnej vody a elektrickej energie – poškodené vodovodné potrubie a VN kábel prerušený v rovnakých úsekoch,“ píše sa v stanovisku.

Dôvodom vyhlásenia druhého a tretieho povodňového stupňa však môže byť podľa informácií strany možnosť uhrádzať výdavky s tým spojené z rezervy štátneho rozpočtu v kapitole všeobecná pokladničná správa. Vyhlásený mimoriadny stav tiež podľa nich ponúka možnosť financovať opatrenia prostredníctvom rozpočtovej kapitoly ministerstva vnútra. Ide o sumy, ktoré môžu motivovať k umelému zvyšovaniu prác tak, aby bolo možné čerpať viac finančných prostriedkov.

„K tomuto podozreniu nás priviedli prípady masívnych zásahov do vodných tokov, pričom viaceré boli vykonané na lokalitách a v rozsahu, ktoré vyvolávajú vážne pochybnosti o ich zmysluplnosti. Okrem podozrenia z neúčelného čerpania finančných prostriedkov došlo počas týchto prác aj k vážnemu narušeniu prírodného prostredia horských tokov,“ povedal ochranár a podpredseda strany Spolu - občianska demokracia Erik Baláž.

Podľa strany Spolu - občianska demokracia podmienky, umožňujúce vyhlásenie druhého a tretieho stupňa povodňovej aktivity, ako aj podmienky pre vyhlásenie mimoriadneho stavu, dávno pominuli. "Preto vyzývame zodpovedné úrady, aby bezodkladne odvolali povodňové stupne aj mimoriadny stav," uvádzajú.

V katastri Tatranskej Javoriny sa však podľa informácií ministerstva vnútra vykonávajú povodňové záchranné práce a okrem sprístupňovania oblastí sa rieši dodávka pitnej vody pre obce Ždiar a Tatranská Javorina, ktorá je stále v provizórnej prevádzke, čo komplikuje zosuv svahu, ktorý podľa geologickej správy môže ohroziť život, zdravie a majetok vrátane dodávky pitnej vody.

„Naďalej prebieha stabilizácia mostov, a to aj na ceste prvej triedy, ďalej sa pracuje na odstraňovaní prekážok z vodných tokov, aby sa zamedzilo ďalším a opakovaným povodňovým škodám, ako je aj odrezanie uvedených obcí od pitnej vody. Aj v katastri Vysokých Tatier sa rieši sprístupňovanie oblastí a tak isto aj zosuv svahu, ktorý ohrozuje životy, zdravie, majetok v meste Vysoké Tatry,“ píše sa v stanovisku s tým, že ak pominú dôvody, budú odvolané stupne povodňovej aktivity a ak pominú vyššie uvedené dôvody vyhlásenej mimoriadnej situácie, dôjde k jej odvolaniu.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články