REBRÍČEK hodnotenia slovenských nemocníc: Ktoré sú elita a ktoré na čiernej listine? | Topky.sk

Pondelok, 25. jún 2018. Meniny má Tadeáš, zajtra Adriána.

REBRÍČEK hodnotenia slovenských nemocníc: Ktoré sú elita a ktoré na čiernej listine?

Ilustračné foto
Ilustračné foto, Zdroj: Thinkcstock.com
14.03.2018 09:55

BRATISLAVA – Líder v oblasti zdravotníctva a najväčšia súkromná poisťovňa v jednom mene, Poisťovňa Dôvera, zverejnila 12. marca dlho očakávaný rebríček hodnotenia našich nemocníc. Na základe výpovedí viac ako 6300 pacientov, ktorí sa v minulom roku liečili v niektorej zo slovenských nemocníc, sa vyvodil záver. Pre komplexnejšie informácie sme oslovili aj manažéra poisťovne Dôvera.


Finálny rebríček top slovenských nemocníc je postavený na základe výpovedí viac ako 6300 pacientov, ktorí sa v minulom roku liečili v niektorej zo slovenských nemocníc. Poisťovňa Dôvera tak už po 12. raz zostavila rebríček zdravotníckych zariadení. „Priemerná dosiahnutá známka 1,66 naznačuje, že v porovnaní s minulým rokom udeľovali pacienti podobné známky,“ povedal pre Topky Štepianský. Ak by sme známkovanie polarizovali podľa pohlavia, 1,65 je priemerná hodnota od opýtaných žien a 1,67 zas od mužov. 

Známkovanie podľa krajov
Hodnotenie podľa krajov
Zdroj: Reprofoto/Dôvera

Poisťovňa Dôvera uviedla, že dospelých pacientov sa pýtala 12 otázok rozčlenených na spokojnosť so správaním lekárov a sestier, úrovňou ubytovania, stravy a hygieny a so zdravotnou starostlivosťou. Pacienti hodnotili nemocnice ako v škole, teda známkami od 1 po 5.

Fakultné a univerzitné nemocnice

Absolútnym víťazom v kategórii najlepšia fakultná a univerzitná nemocnica sa stala Detská fakultná nemocnica s poliklinikou v Banskej Bystrici. Slováci vychválili aj ružomberskú Ústrednú vojenskú nemocnicu SNP, ktorá sa umiestnila na druhom mieste. Hneď za ňou skončila košická Detská fakultná nemocnica. V prvej päťke sa umiestila ďalšia banskobystrická nemocnica, a to Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta a medzi slovenskú špičku v zdravotníctve sa radí aj Univerzitná nemocnica v Martine.

Poisťovňa Dôvera zverejnila rebríček
Zdroj: Reprofoto/Dôvera

Všeobecné nemocnice

Zo všeobecných nemocníc s najlepším hodnotením obstála Nemocnica sv. Michala v Bratislave. Striebornou priečkou sa pýši Ľubovnianska nemocnica a bronz získala Nemocnica arm. generála L. Svobodu vo Svidníku.

Poisťovňa Dôvera zverejnila rebríček
Zdroj: Reprofoto/Dôvera
Poisťovňa Dôvera zverejnila rebríček
Zdroj: Reprofoto/Dôvera

Špecializované nemocnice

Najlepšie bol ohodnotený bratislavský Onkologický ústav sv. Alžbety. V prvej trojke sa umiestnil aj banskobystrický Stredoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb a bratislavský Národný ústav srdcových a cievnych chorôb.

Poisťovňa Dôvera zverejnila rebríček
Zdroj: Reprofoto/Dôvera

Ostatné nemocnice

Do centra hodnotenia sa dostali aj tzv. ostatné nemocnice. Lídrom v kategórií sa stala špecializovaná detská rehabilitačná nemocnica TETIS, Národný ústav detskej tuberkulózy a respiračných chorôb v Dolnom Smokovci a Mammacentrum sv. Agáty v Banskej Bystrici.

Poisťovňa Dôvera zverejnila rebríček
Zdroj: Reprofoto/Dôvera
Poisťovňa Dôvera zverejnila rebríček
Zdroj: Reprofoto/Dôvera

„Žiadny z oslovených pacientov nehodnotil odbornosť lekárov alebo použité liečebné metódy. Avšak kvalitu ubytovania, prístup personálu a stav po prepustení vie dobre posúdiť každý pacient. Subjektívna spokojnosť pacientov je jedným z dôležitých ukazovateľov, na ktorý sa pozeráme pri uzatváraní zmlúv s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti,“ povedal generálny riaditeľ Dôvery Martin Kultan.

Výsledky prieskumu spokojnosti pacientov s kúpeľmi

Rebríček slovenských kúpeľov je zostavený zo vzorky 3-tisíc Slovákov, ktorí odpovedali na 10 otázok. 

Výsledky prieskumu spokojnosti pacientov
Zdroj: Reprofoto/Dôvera


Galéria

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/vo
FOTO: Reprofoto/Dôvera, Thinkstock

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články