Neférové dôvody EÚ: Veľká chyba, že pre sídlo EMA nevybrali Bratislavu | Topky.sk

°C

Streda, 22. január 2020. Meniny má Zora, zajtra Miloš.

Neférové dôvody EÚ: Veľká chyba, že pre sídlo EMA nevybrali Bratislavu

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: thinkstock
22.11.2017 18:01

LONDÝN - Európska únia urobila chybu, keď presunula sídlo Európskej agentúry pre lieky (EMA) z Londýna do Amsterdamu a sídlo Európskeho orgánu pre bankovníctvo (EBA) z britskej metropoly do Paríža. Napísal to komentátor agentúry Bloomberg Ferdinando Giulgiano, ktorého názor si všimol aj spravodajský portál Novinky.cz. Podľa komentátorovho názoru je veľká škoda, že z nie úplne férových dôvodov nebola ako nové sídlo EMA vybraná pôvodne favorizovaná Bratislava.


"Problém je, že agentúre hrozil hromadný odchod zamestnancov, ak by sa presunula na Slovensko, čo môže čiastočne vysvetliť inkriminované rozhodnutie," pripustil Giulgiano. "Nič proti Parížu a Amsterdamu, ale Európska únia mala možnosť vyslať signál výberom metropol, ktoré sú menej spojené s centrom EÚ," mienil komentátor a dodal, že výber posilní názor, podľa ktorého sa jadro EÚ nezaujíma o perifériu.

Autor navyše konštatoval, že aj írsky Dublin a talianske Miláno, pred ktorými dostali prednosť napokon vybrané mestá, by boli dobrými voľbami. "Tieto dve mestá ležia v krajinách, ktoré boli centrom krízy eurozóny, avšak dokázali sa zotaviť," napísal Giulgiano. "Členské štáty ich mohli vybrať, aby i ostatným krajinám v ťažkostiach ukázali, že za úspech budete odmenení", dodal.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: thinkstock

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články