Smutná správa: Zomrela veľká osobnosť slovenského folklóru Štefan Nosáľ (†90) | Topky.sk

Streda, 23. október 2019. Meniny má Alojzia, zajtra Kvetoslava.

Smutná správa: Zomrela veľká osobnosť slovenského folklóru Štefan Nosáľ (†90)

Štefan Nosáľ
Štefan Nosáľ
Zdroj: FB SZSZV
23.07.2017 15:43

BRATISLAVA - Vo veku 90 rokov zomrel v sobotu nestor slovenského folklóru a dlhoročný umelecký šéf, choreograf a režisér súboru Lúčnica Štefan Nosáľ.


Na svojej facebookovej stránke o tom informuje Svetové združenie Slovákov v zahraničí.

Nosáľ sa narodil v roku 20. januára 1927 v Hriňovej v rodine horára. Vyštudoval stavebnú fakultu v Bratislave, neskôr fakultu choreografie na Vysokej škole muzických umení v Bratislave. Už počas vysokoškolského štúdia bol tanečníkom v Lúčnici. Za krátky čas sa vypracoval z tanečníka na choreografa a umeleckého šéfa Lúčnice. Ľudovému tancu sa od roku 1951 venoval profesionálne.

Pod jeho vedením tancovali stovky tanečníkov a vychoval viac ako tridsať profesionálnych choreografov. Jeho choreografie patria k najvýznamnejším umeleckým výtvorom v oblasti scénickej štylizácie ľudového tanca. Vyznačujú sa rešpektovaním autentickosti folklórneho materiálu pri umeleckej štylizácii tanca, výraznou priestorovou kresbou, výtvarným cítením a vyváženou diferenciáciou sólistov a zboru.

Štefan Nosáľ
Zdroj: SITA/Marko Erd

Významnou mierou prispel k vybudovaniu tanečného súboru Lúčnica, k jeho organizačnej stabilizácii a umeleckému rastu. Ovplyvnil umelecký vývoj súboru Lúčnice, vytvoril svojský štýl pôvodných ľudových tancov a ich umeleckej javiskovej štylizácie. Vychoval vyše šesťsto tanečníkov a vyše tridsať profesionálnych choreografov. Jeho choreografie patria k najvýznamnejším umeleckým výtvorom v oblasti scénickej štylizácie ľudového tanca.

V roku 1968 mu bol udelený titul zaslúžilý umelec a v roku 1989 národný umelec, v roku 1997 získal Rad Ľudovíta Štúra II. Triedy. V roku 2001 dostal Krištáľové krídlo v kategórii hudba. V roku 2007 mu prezident udelil Pribinov kríž I. triedy za významný prínos k rozvoju slovenskej kultúry. 

Štefan Nosáľ ostane navždy s nami, odkazujú členovia Lúčnice

Hlboký zármutok nad stratou umeleckého šéfa a choreografa Lúčnice profesora Štefana Nosáľa vyjadrili i členovia tohto umeleckého telesa. "V srdciach veľkej rodiny lúčničiarov i celého Slovenska zostane Štefan Nosáľ navždy s nami," napísali vo vyhlásení, ktoré poskytol manažér tanečného súboru Lúčnice Július Jackuliak.

Členovia Lúčnice pripomínajú, že Nosáľove takmer 70-ročné kontinuálne umelecké vedenie Lúčnice, ktorá sa ako reprezentačné teleso interpretujúce originálnu národnú kultúru zaraďuje medzi najlepšie svetové súbory vo svojom odbore, je odborníkmi i širokou verejnosťou považované za svetový unikát. Jackuliak zároveň oznámil, že informácie o poslednej rozlúčke so Štefanom Nosáľom zverejní Lúčnica po konzultácii so smútiacou rodinou.


Galéria

Štefan Nosáľ Štefan Nosáľ Štefan Nosáľ Štefan Nosáľ

Nástroje k článkuZDROJ: SITA, TASR
FOTO: FB SZSZV, SITA/Marko Erd

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články