Nedeľa, 26. september 2021. Meniny má Edita, zajtra Cyprián.

ĽSNS rozširuje vplyv aj za hranice: Od hrozby sa treba dištancovať, hovorí Skalský

Milan Uhrík a Marian Kotleba
Milan Uhrík a Marian Kotleba
Zdroj: SITA
02.04.2017 16:48

BRATISLAVA - Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Mariana Kotlebu sa snaží politizovať slovenské zahraničie. Založila Klub zahraničných Slovákov, ktorého predsedom sa stal jej podpredseda. Vo svojom stanovisku o tom informoval predseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí (SZSZ) Vladimír Skalský, s tým, že je potrebné sa od tejto snahy dištancovať.


"Ako predseda SZSZ, teda strešnej organizácie krajanov, som s veľkými rozpakmi prijal správu, že strana Kotleba – ĽSNS založila svoj Klub zahraničných Slovákov a za predsedu zvolila svojho podpredsedu," vyhlásil Skalský.

Skalský tento pokus ĽSNS považuje za nebezpečný precedens. Ako uviedol, slovenské zahraničné spolky sa pri svojich aktivitách odvolávajú na ľudské práva vrátane menšinových, keďže žijú po celom svete v pozícii národnostných menšín či menšinových komunít. "Aj preto sa musíme logicky ohradiť voči subjektom, ktorých základnou ideologickou výbavou je intolerancia, nenávisť voči menšinám a xenofóbia," tvrdí Skalský.

Na jeho slová reagoval podpredseda ĽSNS Milan Uhrík. Podľa neho sa strana rozhodla pre založenie Klubu zahraničných Slovákov kvôli dopytu zo strany Slovákov žijúcich v zahraničí. "Výhrady pána Skalského berieme na vedomie, ale ohradzujeme sa voči nim. Pán Skalský má zrejme o činnosti ĽSNS skreslené informácie, inak by vedel, že jej základným politickým mottom je 'rovnaký meter na všetkých'. Nikdy sme sa všeobecne nevyhradzovali voči žiadnej menšine," uviedol Uhrík. Dodal, že pre ĽSNS je dôležité najmä to, či je človek slušný a poctivý. Medzi členmi majú podľa neho príslušníkov viacerých menšín.

Uhrík tvrdí, že zahraniční Slováci prijali založenie klubu pozitívne. "Za dva dni od oznámenia založenia klubu sme dostali stovky emailov so žiadosťou o registráciu v klube," vyhlásil. Keďže aktivitu uskutočnili pre zahraničných Slovákov, názory rôznych organizačných funkcionárov sú podľa Uhríka vedľajšie.


Nástroje k článkuZDROJ: 1941799
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články