Na Horehroní nezúri len žltačka: 11 ľudí sa nakazilo encefalitídou, dostali to z jedla | Topky.sk

Pondelok, 14. október 2019. Meniny má Boris, zajtra Terézia.

Na Horehroní nezúri len žltačka: 11 ľudí sa nakazilo encefalitídou, dostali to z jedla

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA
12.12.2016 15:45

BANSKá BYSTRICA - Deväť prípadov kliešťovej encefalitídy v okrese Zvolen a žltačku v Brezne, ktorá sa ďalej šíri, zaznamenali v uplynulých dňoch epidemiológovia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.


Ako dnes informovala hovorkyňa RÚVZ Mária Tolnayová, napriek pokročilému ročnému obdobiu nahlásil uplynulý týždeň RÚVZ vo Zvolene deväť laboratórne potvrdených prípadov stredoeurópskej kliešťovej encefalitídy v epidemiologickej súvislosti.

"Pravdepodobným faktorom prenosu je kozí syr, ktorý jeden z chorých doma vyrába a ponúkol na konzumáciu aj známym. Syr konzumovalo 11 ľudí, ochorelo desať a deväť z nich bolo hospitalizovaných pre horúčkovité stavy, bolesti hlavy, zvracanie a v jednom prípade pre ochrnutie hornej končatiny. V jednom prípade sa ochorenie vôbec neprejavilo," uviedla Tolnayová.

RÚVZ v šetrení pokračuje. V rodinách chorých vykonal v súčinnosti so Slovenskou veterinárnou a potravinovou správou protiepidemické opatrenia. Majiteľ kôz ich dal utratiť a pozostatky skončili v kafilérii.

Podľa Tolnayovej okres Brezno stále trápi zdĺhavá epidémia žltačky. Pribudli dva nové prípady. Prvý priamo z mesta Brezno, kde vypuklo toto ochorenie u dospelej ženy a dieťaťa navštevujúceho základnú školu. Samotné protiepidemické opatrenia v ohniskách nákazy, ako dezinfekcia, lekársky dohľad, očkovanie kontaktov zabezpečujú priebežne. Očkovanie je čiastočne sťažené nedostatkom očkovacej látky v regióne. Vírus žltačky typu A vniká do tela najčastejšie ústami a vylučuje sa stolicou. K jej šíreniu významnou mierou prispieva nedostatočná osobná hygiena.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články