°C

Streda, 27. máj 2020. Meniny má Iveta, zajtra Viliam.

Kauza centra hrôzy stále na pretrase: Rozhoduje sa o akreditácii pre Čistý deň

Zdroj: TASR/Martin Baumann
03.11.2016 15:34

BRATISLAVA - Ostro sledovaná kauza okolo resocializačného zariadenia Čistý deň stále neutícha. Najnovšie nastal v prípade zásadný zvrat. Akreditačná komisia ministerstva práce požiadala o odobratie licencie pre galantské centrum.


Minister práce Ján Richter sa musí rozhodnúť či zariadeniu ponechá akreditáciu do polovice novembra. Ak tak urobí, pôjde proti rozhodutiu vlastnej ministerskej komisie. 

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR sa v súčasnosti oboznamuje s obsahom vyjadrenia k oznámeniu o začatí správneho konania o zrušení akreditácie resocializačnému stredisku Čistý deň, n.o. "Až následne, po vykonanom dokazovaní vo veci minister rozhodne," upozorňuje hovorca rezortu Michal Stuška.


Prečítajte si aj:

Rodičia detí z centra hrôzy prehovorili: Kauza Čistý deň sa zamotáva, všetko je inak!


Pripomenul, že ministerstvo začalo správne konanie 16. septembra, dva dni po tom, ako akreditačná komisia ministerstva odporučila zrušiť akreditáciu. "V rámci tohto konania si resocializačné stredisko 6. októbra prevzalo Oznámenie o začatí správneho konania. Ministerstvo v tomto oznámení súčasne stredisko požiadalo o písomné vyjadrenie," uviedol Stuška. Dodal, že MPSVR takéto vyjadrenie dostalo 13. októbra prostredníctvom advokátskej kancelárie. "Vo veci teda ministerstvo nerozhodlo, v súčasnosti sa v rámci správneho konania vykonávajú dôkazy," zopakoval hovorca MPSVR. "Na stredajšom (3.11.) rokovaní bola akreditačnej komisii poskytnutá aktuálna informácia o úkonoch, ktoré boli doposiaľ vykonané v rámci správneho konania, ako aj iné dôležité informácie, ktoré sa na vec vzťahujú. Ide o štandardný postup vo veciach, v ktorých sa vedie konanie o zrušení akreditácie," zdôraznil hovorca v súvislosti s dnes medializovanými informáciami, ktoré hovorili o tom, že akreditačná komisia mala ministerstvo požiadať o zrušenie licencie pre Čistý deň. 

Stuška zdôraznil, že MPSVR vo veci koná podľa zákonných požiadaviek, tak aby aj samotné rozhodnutie bolo v súlade so zákonom. "Musí vychádzať zo spoľahlivo zisteného stavu veci a musí obsahovať predpísané náležitosti," pripomenul. Doplnil, že proti rozhodnutiu ministerstva možno podať v lehote 15 dní odo dňa oznámenia rozhodnutia rozklad. "O rozklade rozhoduje v tomto prípade minister na základe návrhu ním ustanovenej osobitnej rozkladovej komisie. Proti tomuto rozhodnutiu už odvolanie nie je možné," uviedol Stuška. 

Kauza centra hrôzy stále
Zdroj: Foto: Ján Zemiar

O prípad sa začala zaujímať verejnosť aj médiá začiatkom septembra, keď poslankyňa Slobody a Solidarity Natália Blahová uverejnila blog, v ktorom upozornila na možné sexuálne zneužívanie dievčat v galantskom resocializačnom zariadení zamestnancami. Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny obvinenia odmietlo, taktiež aj samotné zariadenie v Galante. Centrum si po medializácii kauzy zrušilo stránku na Facebooku a nefunkčná je aj ich webstránka.

Podľa slov riaditeľa zaraidenia Petra Tománka došlo k sexu medzi chovankyňou a klientom v marci 2015, a išlo o "rozlúčkový sex", pretože po akte klient centrum opustil. Popiera, aby dotyčný muž bol zamestnancom, teda terapeutom zariadenia. Poslankyňa ale hovorí, že o styku dievčina povedala matke v decembri 2014, keď prišla na priepustku domov. Prípadom sa zaoberá aj Výbor Národnej rady SR pre ľudské práva a národnostné menšiny a Generálna prokuratúra SR.


Galéria


Nástroje k článkuZDROJ: TASR, miš
FOTO: Archív

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články