Behan nie je jediný, kto utiekol z väznice v Leopoldove: Prvý odsúdený tak urobil pred 160 rokmi | Topky.sk

°C

Utorok, 12. november 2019. Meniny má Svätopluk, zajtra Stanislav.

Behan nie je jediný, kto utiekol z väznice v Leopoldove: Prvý odsúdený tak urobil pred 160 rokmi

Väznica v Leopoldove, z ktorej ušiel Ľubomír Behan.
Väznica v Leopoldove, z ktorej ušiel Ľubomír Behan.
Zdroj: SITA, PZ SR
09.10.2016 16:02

LEOPOLDOV – Prvým odsúdeným, ktorému sa podaril útek z väzenia v Leopoldove, bol 28-ročný Juraj Chomica z myjavských kopaníc. Utiekol pred 160. rokmi, v júni 1856. Bolo to krátko po zmene pôvodne protitureckej pevnosti na väznicu. Chomica bol odsúdený na sedem rokov za krádeže, chytili ho dva dni po úteku.


Uvádza to publikácia Príbeh Leopoldova, ktorú pri príležitosti 160. výročia väznice len pred pár dňami vydal Ústav na výkon trestu odňatia slobody v Leopoldove. Autor Juraj Hladký sa pri jej písaní opieral o množstvo archívnych dokumentov. Zatiaľ posledným väzňom, ktorý sa dostal nelegálne na slobodu, bol Ľubomír Behan, ktorého po štyroch mesiacoch na úteku zadržali policajti v sobotu v Ostrove pri Piešťanoch. Na rozdiel od Chomicu nemusel prekonávať múry pevnosti, keďže pracoval z ich vonkajšej strany.

Behan nie je jediný,
Zdroj: SITA

Aj keď väznica v Leopoldove patrila vždy k tým najprísnejšie stráženým, Chomica mal počas jej 160-ročnej histórie viacerých nasledovníkov. Niektorým sa útek vydaril, niektorých dozorcovia pri pokuse dostať sa na slobodu zadržali, niektorí za svoju trúfalosť zaplatili životom.


Prečítajte si aj:

Elitní policajti zverejnili VIDEO z Behanovho zatýkania: Škaredý budíček pre väzňa na úteku


Na najväčšiu tragédiu v histórii slovenského väzenstva sa zmenil útek skupiny väzňov pred 25. rokmi, 23. novembra 1991. Odsúdení Ondrej Harvan, Dalibor Bajger, Tibor Polgári, Vladimír Duda, Miloš Uriga, Bartolomej Botoš a Vladislav Fedák sa na slobodu dostali za cenu zavraždenia piatich väzenských dozorcov.

Behan nie je jediný,
Zdroj: SITA

Na slobode boli približne 20 hodín, potom policajti v spolupráci so špeciálnymi jednotkami všetkých pochytali. Odsúdení boli na dlhoročné tresty odňatia slobody, dnes už niektorým z nich trest uplynul. Harvan sa krátko po vynesení rozsudku v cele obesil. Po leopoldovskej tragédii sa v slovenských väzniciach sprísnili bezpečnostné opatrenia. 

Leopoldovskú pevnosť začali stavať v roku 1665 podľa vtedy najmodernejšieho systému. Stavalo ju asi tritisíc remeselníkov a robotníkov, ktorí sa pri pevnosti aj usadili, čím položili základ pre vznik terajšieho mesta Leopoldov. Po strate vojenského významu bol objekt v roku 1856 prebudovaný na väznicu a tomuto účelu slúži dodnes.


Galéria

Väznica v Leopoldove, z

Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA, PZ SR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články