°C

Streda, 2. december 2020. Meniny má Bibiana, zajtra Oldrich.

Na Záhorí platí zákaz zberu húb a lesných plodov na FOTO: V lese už nepočuť ani vtáčika

Zákaz v záhorských lesoch.
Zákaz v záhorských lesoch.
Zdroj: Facebook/Tomáš Hulík
24.08.2016 16:03

BRATISLAVA – Hubári a ochranári sú znepokojení. V záhorských lesoch sa objavilo upozornenie, ktoré varuje pred zberom lesných plodov až do 24. septembra. Dôvodom boli postreky, kvôli ktorým podľa milovníka prírody Tomáša Hulíka v lese nepočuť už ani vtáčika.


„Na Záhorí je asi hubárska sezóna predčasne ukončená... Vďaka postreku Vaztak na ochranu pred listožravým hmyzom tam kape aj nelistožravý hmyz a nie je tam počuť ani vtáčika,“ napísal na Facebook známy slovenský dokumentarista Tomáš Hulík.

Zdá sa, že účinným postrekom proti burinám odzvonilo: EÚ stopla herbicídu licenciu

Chemický postrek má zabrániť ďalšiemu rozšíreniu listožravého hmyzu - húseníc hrebenárky borovicovej. Ako informovala hovorkyňa Ministerstva obrany SR Danka Capáková, kalamitné premnoženie hmyzu ohrozuje borovicový porast na ploche s rozlohou viac ako tisíc hektárov. „Poškodenie stromov vo veku od desať do 100 rokov dosahuje 70 až 100 percent a je tak rozsiahle, že hrozí odumretie veľkého množstva borovicového porastu,“ uviedla hovorkyňa.

Zákaz treba rešpektovať

Dodala, že Vojenské lesy a majetky SR konzultovali situáciu i s ochranármi a nariadený postrek vykonávajú na základe odporúčaných opatrení. S chemickým ošetrením lesného pozemku začali 18. augusta, do 27. augusta postrek aplikujú v katastrálnych územiach Riadok, Obora, Červený kríž a Nivky vo Vojenskom obvode Záhorie. Ide o plochu s rozlohou približne 500 hektárov, pričom nejde o chránené územie. Plocha je vyznačená tabuľami,“ spresnila hovorkyňa.

Po aplikácii postreku je potrebné dodržať 28-dňovú ochrannú dobu pre zber lesných plodov. „Na ploche, ktorá nebola ošetrená postrekom, je možné vykonávať zber lesných plodín za podmienok dodržania ustanovení zákona o vojenských obvodoch tak ako doteraz,“ uviedla Capáková.

...


Nástroje k článkuZDROJ: TASR, zh
FOTO: Facebook/Tomáš Hulík

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články