°C

Piatok, 28. február 2020. Meniny má Zlatica, zajtra Radomír.

Majský vytiahol päty z domu: FOTO Dôchodca vo forme a na cigaretke v luxusnom podniku

Jozef Majský
Jozef Majský
Zdroj: Jan Zemiar
06.06.2016 07:01

BRATISLAVA - Darí sa mu. Podnikateľ Jozef Majský, známy z kauzy BMG Invest, si spokojne môže pofajčievať na slobode. Topky ho pristihli v jednom známom nákupnom centre pri Dunaji, kde sa stretol s dvomi neznámymi pánmi.


Majský si sadol v pondelok tesne pred obedom do jednej z kaviarní v nákupnom centre Eurovea na nábreží Dunaja. Nevedno, čo s dvomi postaršími pánmi riešili. Jeden z nich prišiel v cyklistickej kombinéze na bicykli. Pri pohodovom stretnutí nechýbala v ústach Majského ani cigaretka.

Majský vytiahol päty z
Zdroj: Jan Zemiar

Majský spolu s Brtvom a Pachingerom v rokoch 2001 a 2002 vytvárali falošné pohľadávky voči nebankovým spoločnostiam, čím im spravili škodu v hodnote takmer 450 miliónov slovenských korún.

Majský vytiahol päty z
Zdroj: Jan Zemiar

Kontaktovali sme kedysi vlajkovú loď Majského impéria Sipox Holding a aj spoločnosť Free Zone Sipox, no na naše otázky sme odpovede nedostali. Spokojný dôchodca s dvomi kamošmi posedeli a po chvíli sa rozišli.

Majský vytiahol päty z
Zdroj: Jan Zemiar

Majský vytiahol päty z
Zdroj: Jan Zemiar

Majský vytiahol päty z
Zdroj: Jan Zemiar

Majský vytiahol päty z
Zdroj: Jan Zemiar

Majský vytiahol päty z
Zdroj: Jan Zemiar

Majský vytiahol päty z
Zdroj: Jan Zemiar

Majský vytiahol päty z
Zdroj: Jan Zemiar

Majský vytiahol päty z
Zdroj: Jan Zemiar

Majský vytiahol päty z
Zdroj: Jan Zemiar

Majský vytiahol päty z
Zdroj: Jan Zemiar

V kauze skrachovaných nebankových spoločností v októbri minulého roka Špecializovaný trestný súd v Pezinku odsúdil podnikateľa Jozefa Majský na deväť rokov väzenia. Vinným ho uznal z trestného činu podvodu.

Spoluobžalovaný Dávid Brtva dostal rovnaký trest, Patrik Pachinger má vo väzení stráviť sedem rokov. Na návrh prokurátora senát z rozsudku vypustil trestný čin založenia a zosnovania zločineckej skupiny. Trest si majú všetci traja odpykať v tretej nápravnovýchovnej skupine. Keďže sa však všetci traja proti rozsudku namieste odvolali, prípadom sa bude zaoberať Najvyšší súd SR. 

„Súd dospel k záveru, že skutok napĺňa znaky trestného činu podvodu,“ vyhlásil predseda senátu. Podľa rozsudku Majský, Brtva a Pachinger vytváraním falošných pohľadávok voči nebankovým spoločnostiam v období medzi septembrom 2001 a februárom 2002 spôsobili týmto inštitúciám škodu 448 miliónov vtedajších slovenských korún.

Zo zatvorených pobočiek nebankových spoločností sa obohatili o 53 miliónov korún. Činnosť trojice podľa obžaloby riadil Jozef Majský, ktorý „zadával úlohy a zabezpečoval prostriedky“. Vtedajší majitelia spoločností Dávid Brtva a Patrik Pachinger zase falšovali potrebné dokumenty. Podľa predsedu senátu dopomohli k usvedčeniu Majského, Brtvu a Pachingera aj svedecké výpovede, vrátane výpovedí odsúdených Vladimíra Fruniho a Mariána Šebeščáka. 

"Dôkazmi sa preukázala účasť obžalovaných na vymenovaných skutkoch. Súd má za to, že zhromaždené dôkazy spoľahlivo preukázali, že sa stal skutok, ktorý je predmetom obžaloby a že týchto skutkov sa dopustili obžalovaní," uviedol sudca okrem iného pri odôvodňovaní rozsudku. Rozhodnutie ešte nie je právoplatné, odvolali sa obžalovaní.

„Odvolal som sa, uvidíme,“ reagoval obžalovaný Majský na otázku, či sa domnieva, že ho Najvyšší súd SR, ktorý bude rozhodovať o odvolaní, oslobodí. „To sú vymyslené veci. Ja som s tým nič nemal, ja som ich ani nepoznal. S Frunim som sa ani nestretol, v živote,“ doplnil.

Obžalovaný Pachinger sa chce podľa jeho slov bez najmenších pochýb súdiť ďalej. „Vo svojom živote som už počul veľa hlúpostí, ale táto predčila všetky,“ komentoval rozsudok.

Odvolanie podal aj obžalovaný Dávid Brtva. "Predpokladal som, že tento súd zavŕši to, čo už v minulosti zavŕšil, svojím spôsobom túto politickú frašku. Nemám k tomu čo dodať, odvolali sme sa, to ste počuli a budeme bojovať tak či tak do konca, či už na Najvyššom súde, alebo ďalej,“ skonštatoval.

V kauze tunelovania zvyšku nebankoviek BMG Invest a Horizont Slovakia prokurátor pôvodne žaloval Majského, Brtvu a Pachingera za trestné činy založenia a zosnovania zločineckej skupiny a podvodu. Údajne manipulovali s pohľadávkami a majetkovými podielmi v niektorých spoločnostiach z portfólia majetku nebankoviek a iných spoločností. Za oklamanie klientov už dávnejšie odsúdili pôvodných šéfov BMG a Horizontu Vladimíra Fruniho, Mariána Šebeščáka a Františka Matíka. 

Špeciálny súd trojicu Jozef Majský, Dávid Brtva a Patrik Pachinger neprávoplatne odsúdil už 27. apríla 2007 za trestné činy založenia a zosnovania zločineckej skupiny a podvodu. Majský vtedy dostal 12 rokov, Brtva 11 rokov a Patrik Pachinger 10 rokov. Obžalovaní sa proti rozsudku odvolali. Najvyšší súd SR v októbri 2007 rozsudok zrušil a kauzu vrátil na opätovné prerokovanie. Obnovený proces sa súdu podarilo otvoriť 9. februára 2009 až na siedmy pokus. 


Galéria

Nástroje k článkuZDROJ: TASR, SITA, TMZ
FOTO: Ján Zemiar

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články