Na Biľaka napísali: Sviňa! Súd rozhodol, pomaľovanie busty pohlavára nie je trestný čin | Topky.sk

°C

Utorok, 28. január 2020. Meniny má Alfonz, zajtra Gašpar.

Na Biľaka napísali: Sviňa! Súd rozhodol, pomaľovanie busty pohlavára nie je trestný čin

Pamätník komunistického politika Vasiľa Biľaka v Krajnej Bystrej
Pamätník komunistického politika Vasiľa Biľaka v Krajnej Bystrej
Zdroj: SITA
20.05.2016 18:45

SVIDNÍK - Okresný súd vo Svidníku dnes rozhodol, že pomaľovanie busty Vasiľa Biľaka nie je trestným činom a prípad poškodenia pamätníka bývalého komunistického politika dvojicou košických výtvarníkov – Petrom Kalmusom a Ľubošom Lorenzom odstúpil na priestupkové konanie.


Informovala o tom hovorkyňa Krajského súdu v Prešove Ivana Petrufová s tým, že rozhodnutie nie je právoplatné. „Keďže prokurátor podal voči tomuto rozhodnutiu sťažnosť, ktorá má odkladný účinok, bude o veci rozhodovať krajský súd,“ informovala Petrufová, podľa ktorej krajský súd v takomto prípade nemá zákonnú lehotu na rozhodnutie.

Na Biľaka napísali: Sviňa!

Pamätník s bustou a s nápisom „Pravda zostane pravdou“ odhalila Komunistická strana Slovenska rok po smrti Vasiľa Biľaka 21. februára 2015 v jeho rodnej obci Krajná Bystrá (okr. Svidník). Pamätník vzbudil vo verejnosti protichodné reakcie, keďže osoba Vasiľa Biľaka je spájaná s podpisom na pozývacom liste pre okupačné vojská Varšavskej zmluvy v roku 1968 do Československa. V deň inštalácie pamätníka, v nočných hodinách, bustu bývalého komunistického funkcionára obliali na protest červenou farbou a na pamätník napísali nápis „sviňa“. K tomuto skutku sa verejne priznali práve dvaja obžalovaní občianski aktivisti z Košíc. KSS vtedy podala trestné oznámenie pre poškodzovanie cudzieho majetku. Bustu neskôr, ešte pred jej vyčistením, niekto ukradol.


Galéria

Pamätník komunistického politika Vasiľa

Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články