Piatok, 19. august 2022. Meniny má Lýdia, zajtra Anabela.

Učitelia sa zjednotili a opäť vyrazili do ulíc: Aj nová vláda na nás kašle, pritvrdíme!

Protest mal pripomenúť vláde a ministerstvu, že otázky ohľadom školstva tu stále sú a treba sa k nim postaviť.Galéria fotiek (13)
Protest mal pripomenúť vláde a ministerstvu, že otázky ohľadom školstva tu stále sú a treba sa k nim postaviť.
Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Učitelia dnes poobede budú v centre Bratislavy protestovať. Vyjadriť tak chcú nespokojnosť s programovým vyhlásením vlády v oblasti školstva. Školské organizácie oceňujú zapracovanie niektorých požadovaných systémových zmien smerujúcich k zlepšeniu školstva do programového vyhlásenia vlády. Zároveň sú však nespokojné s nedostatočným finančným zabezpečením deklarovaných zmien, hlavne dôstojného postavenia zamestnancov v školstve.


Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZPŠaV) spolu s partnerskými organizáciami v školstve zorganizovali dnes protest o druhej poobede pred Úradom vlády. Dôvodom je nespokojnosť s programovým vyhlásením vlády (PVV) v oblasti školstva, ale aj nedostatočné financovanie školstva.

Učitelia sa zjednotili a
Galéria fotiek (13)
Zdroj: TASR

Požiadavky nepremietli do programu

Podľa predsedu školských odborárov Pavla Ondeka časť požiadaviek z deklarácie, ktorú podpísali školské organizácie ešte vo februári, nebola premietnutá do programového vyhlásenia vlády. "Tie, ktoré sú pre nás veľmi podstatné, tam nie sú. Ide hlavne o navýšenie platov pre jednotlivé kategórie zamestnancov, ktoré pôsobia v školstve," priblížil šéf školských odborárov po rokovaní školských organizácií s tým, že v dokumente taktiež chýbajú plány pre nepedagogických zamestnancov.

Učitelia sa zjednotili a
Galéria fotiek (13)
Zdroj: SITA

Učitelia z metropoly Šariša sa chystajú do Bratislavy

Riaditeľ Základnej školy na Važeckej ulici v Prešove Dušan Brhlík dal na utorok 19. apríla žiakom školy jednodňové voľno z technických a organizačných dôvodov. Ako uviedol, niektorí pedagógovia na základe výzvy odborového zväzu sa v tento deň zúčastnia protestného zhromaždenia učiteľov v Bratislave.
 
Aj keď do hlavného mesta nepocestujú všetci učitelia školy, riaditeľ uviedol, že pri počte, ktorý mu ostane, nie je schopný zabezpečiť prevádzku školy. Žiaci sa v priebehu vyučovania môžu zúčastniť programu v školskom klube detí. V prevádzke bude aj školská jedáleň, pokiaľ sa na tento deň nahlásili stravníci.

Protest pred Úradom vlády

Preto na utorok 19. apríla zvolávajú školské organizácie protest, ktorý sa začne o 14.00 h pred Úradom vlády SR v Bratislave. Odtiaľ by sa mali účastníci presunúť k budove Národnej rady SR. "Nie je to záležitosť iba OZPŠaV, ale teraz sme sa zjednotili. Čiže všetky asociácie, ktoré pôsobia v slovenskom školstve, a takisto aj Slovenská komora učiteľov," dodal Ondek.

Učitelia sa zjednotili a
Galéria fotiek (13)
Zdroj: SITA

Vláda likviduje potenciál progresu

Ako vyplýva z dnešného vyhlásenia, školské organizácie oceňujú zapracovanie niektorých požadovaných systémových zmien smerujúcich k zlepšeniu školstva do programového vyhlásenia vlády. Zároveň sú však nespokojní s nedostatočným finančným zabezpečením deklarovaných zmien, hlavne dôstojného postavenia zamestnancov v školstve. "Upozorňujeme, že vláda a jej jednotlivé politické zložky tým likvidujú potenciál možného progresu školstva, čo spôsobí ďalší odliv kvalitných zamestnancov zo školstva a nezabezpečí deklarované zatraktívnenie učiteľského povolania," uvádzajú vo vyhlásení. Školské organizácie taktiež vyzývajú vládu, aby výrazne zvýšila objem finančných prostriedkov do školstva.

Učitelia sa zjednotili a
Galéria fotiek (13)
Zdroj: SITA

Plavčan rešpektuje právo každého vyjadriť svoj názor

V plnej miere rešpektujem právo každého vyjadriť svoj názor. Je však dôležité povedať, že každý má zodpovednosť za budúcnosť školskej reformy. V súvislosti dnešným protestom nespokojných učiteľov, ktorý organizuje Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZPŠaV) v Bratislave, to povedal minister školstva Peter Plavčan (nominant SNS).

Peter Plavčan
Galéria fotiek (13)
Plavčan ešte len prebral rezort, no už má plné ruky práce
Zdroj: SITA

Čo je v programe novej vlády

Podľa programového vyhlásenia vlády by sa platy učiteľov a odborných zamestnancov v regionálnom školstve a pedagógov vo vysokom školstve mali od 1. septembra tohto roku a od 1. januára 2018 každoročne zvýšiť v priemere o šesť percent.

Učitelia sa zjednotili a
Galéria fotiek (13)
Zdroj: SITA

Vláda taktiež v dokumente konštatuje, že je rozhodnutá spojiť realizáciu zásadných vnútorných zmien s pravidelným medziročným zvyšovaním verejných zdrojov do výchovy a vzdelávania tak, aby celkový objem zvýšenia za volebné obdobie dosiahol dve miliardy eur. A taktiež, aby úroveň verejných zdrojov, vkladaná ročne do školstva, na konci volebného obdobia v roku 2020 bola porovnateľná s priemerom krajín EÚ.

Učitelia sa zjednotili a opäť vyrazili do ulíc: Aj nová vláda na nás kašle, pritvrdíme!

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články