Sobota, 8. máj 2021. Meniny má Ingrida, zajtra Roland.

Vynález, ktorý všetci používame, slávi 110 rokov: Slovák z Liptova spôsobil svetovú revolúciu

Husie brká sa stali minulosťou.
Husie brká sa stali minulosťou.
Zdroj: Youtube/GO4Promo/OOCR Región Liptov
27.03.2016 10:40

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ – Lipták Eduard Penkala bol géniom, ktorému pripisujeme viac ako 70 vynálezov. Spomedzi nich vyniká najmä jeden, ktorý dobyl a zmodernizoval celý svet. Paradoxne, väčšina Slovákov nevie, že vynález je spojený s našou krajinou.


Málokto vie, že vynálezcom mechanického pera je Slovák Eduard Penkala, ktorý sa narodil 18. apríla 1871 v Liptovskom Mikuláši. Hoci väčšinu tvorivého života strávil v Chorvátsku, Liptáci naňho môžu byť právom hrdí. Podľa Visitliptov.sk je však problém, že ho vôbec nepoznajú.

Slovák, ktorý zmenil svet: Vynálezca vrtuľníka, Ján Bahýľ, zomrel pred 100 rokmi

Vďaka Penkalovi mohli ľudia prestať používať husie brká zašpinené od atramentu. Spolu s chorvátskymi bratmi Mosterovcami založil firmu, pod ktorej názvom (PEN) utvoreným z prvých troch písmen Penkalovho mena si dnes takmer každý predstaví pero.

Vynález, ktorý všetci používame,
Zdroj: Youtube/GO4Promo/OOCR Región Liptov

Písanie začalo byť populárne

Mechanické pero však nebol zďaleka jediný tvorivý úspech liptovského rodáka, ktorý vymyslel napríklad termofor a zabŕdol aj do leteckého inžinierstva.

Vynález, ktorý všetci používame,
Zdroj: Youtube/GO4Promo/OOCR Región Liptov

Na prvý pohľad nič výnimočné, no tento vynález radikálne zmenil život stámiliónov ľudí na celom svete. Kým do začiatku 20. storočia bolo písanie skôr utrpenie ako pôžitok, od roku 1906 sa všetko zmenilo.

Vynález, ktorý všetci používame,
Zdroj: Youtube/GO4Promo/OOCR Región Liptov

„Je to patent mechanickej ceruzky, ktorá spôsobila revolúciu v oblasti písania. Nielenže použil pružinku pri zostrojení tohto pera, ale náplň tvorí grafitová tuha, ktorá sa vysúva a dala sa vymieňať,“ ozrejmila historička Iveta Blažeková z Múzea Janka kráľa v Liptovskom Mikuláši. Ako dodal Jaroslav Hric, riaditeľ múzea, „slovíčko pen je známe všade a je prekvapivé alebo zarážajúce, že u nás o tom málokto vie“.


Galéria

Husie brká sa stali

Nástroje k článkuZDROJ: zh, visitliptov.skFoto a
VIDEO: visitliptov.sk/Youtube/GO4Promo/OOCR Región Liptov

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články