Piatok, 19. august 2022. Meniny má Lýdia, zajtra Anabela.

Tisíce ľudí vyrazilo do ulíc: VIDEO Na podporu učiteľov vytvorili obrovské živé reťaze

Živá reťaz učiteľov v Bratislave.Galéria fotiek (13)
Živá reťaz učiteľov v Bratislave.
Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Ľudia dnes prišli podporiť štrajkujúcich učiteľov v 14 mestách.


Nespokojní učitelia, rodičia i študenti vytvorili dnes v popoludňajších hodinách v centre Bratislavy živú reťaz. Začínala sa pri Úrade vlády SR a tiahla sa okolo Prezidentského paláca smerom na Štefánikovu ulicu a potom na Leškovu ulicu späť k úradu vlády.

Podľa Vladimíra Crmomana z Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU), ktorá podujatie zorganizovala, verejnosť dnes prišla vyjadriť podporu štrajkujúcim učiteľom. "Bojujeme za to, aby mal kto o desať rokov učiť, aby sa niečo zmenilo v školstve, aby sa celý ten systém začal točiť smerom ku kvalite a k tomu, aby žiaci mali kvalitné školstvo, od čoho závisí blahobyt celej spoločnosti a celá naša budúcnosť," uviedol Crmoman.

Živá reťaz učiteľov v
Galéria fotiek (13)
Zdroj: SITA

Podujatie sa začalo na Námestí slobody a účastníci začali krátko po 15.30 h tvoriť reťaz. Živú reťaz tvorilo približne 2000 ľudí. Tí sa rozišli po 16.30 h. Podujatia rovnakého typu sa dnes podľa Crmomana uskutočnili celkovo v 14 slovenských mestách.

Živá reťaz učiteľov v
Galéria fotiek (13)
Zdroj: SITA

Časť učiteľov vstúpila v pondelok 25. januára do ostrého, časovo neobmedzeného štrajku. Dôvodom jeho vyhlásenia je podľa ISU dlhodobé ignorovanie požiadaviek učiteľskej obce, odborových a profesijných organizácií v školstve na zabezpečenie primeraného financovania školstva.

Košickí učitelia uplietli živú reťaz: Spoločne to zvládneme

Učitelia, ktorí sa zapojili do štrajku, vytvorili dnes pred košickým magistrátom živú reťaz. Podporiť ich prišli i rodičia a sympatizanti."Je to celoslovenská akcia. Snažíme sa ukázať nejakým spôsobom nielen učiteľskej verejnosti, ale aj rodičom, aby sme spoločne tento boj zvíťazili," uviedol organizátor podujatia Juraj Kolesár z Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU).

V Košiciach sú k dnešnému dňu do štrajku zapojené štyri základné školy v pôsobnosti mesta. Celkový počet štrajkujúcich učiteľov oproti minulému týždňu klesol o 71. Aktuálne štrajkuje 94 pedagógov. Kolesár to hodnotiť nechcel.

Živá reťaz v Košiciach
Galéria fotiek (13)
Zdroj: SITA

"Ťažko povedať, dnes sú polročné prázdniny. Všetky čísla budeme vedieť v utorok," povedal. Pred magistrát prišlo približne 250 ľudí. Napriek poklesu počtu učiteľov zapojených do protestu je presvedčený, že štrajk nepôjde do zabudnutia.

Živá reťaz v Košiciach
Galéria fotiek (13)
Zdroj: SITA

"Podľa našich informácií určite nastane nejaký reštart, lebo sa ozývajú iné regióny, ako Prešov, Michalovce, Trebišov, dokonca Spišská Nová Ves. Otázka je, že či učitelia chcú dokázať to, čo si predsavzali. Ak áno, tak sa musia postaviť sami za seba," tvrdí Kolesár.

Do živej reťaze sa zapojil i učiteľ Štefan Čontoš. V Základnej škole Družicová v Košiciach, kde pôsobí, sa do štrajku zapojil ako jediný zo 46 pedagógov. S kolegami sa o svojom rozhodnutí rozprával. "Debaty prebiehali, že by ma odhovárali, to povedať nemôžem. Z mojej strany to bolo také, ani nie presviedčanie, pretože tlačiť na pílu nemá význam. Je dôležité, aby každý sám za seba pochopil, o čo ide v tomto štrajku a či sa mu oplatí štrajkovať. Mne sa oplatí," povedal.

Živá reťaz v Košiciach
Galéria fotiek (13)
Zdroj: SITA

Hodnotiť celkovo štrajk je podľa neho ťažké, keďže štrajkuje dva dni. "Ak vezmeme do úvahy, že štrajk prebieha od pondelka minulého týždňa, tak je to najmasovejší štrajk v dejinách Slovenska, učiteľský určite," dodal Čontoš.Časť učiteľov na Slovensku vstúpila v pondelok 25. januára do ostrého, časovo neobmedzeného štrajku. Dôvodom jeho vyhlásenia je podľa ISU dlhodobé ignorovanie požiadaviek učiteľskej obce, odborových a profesijných organizácií v školstve na zabezpečenie primeraného financovania školstva.

Živá reťaz v Košiciach
Galéria fotiek (13)
Zdroj: SITA

Podľa stránky ISU bolo dnes k 16.20 h v štrajku 9080 učiteľov zo 693 škôl. Na Slovensku je podľa údajov ministerstva školstva 2935 materských, 2113 základných a 868 stredných škôl. Učiteľov je približne 89.000.

Tisíce ľudí vyrazilo do ulíc: VIDEO Na podporu učiteľov vytvorili obrovské živé reťaze

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články