°C

Piatok, 10. apríl 2020. Meniny má Igor, zajtra Július.

Slováci sa dnes zobudili do mrazivého rána, v Bratislave začali s posypom

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA
25.11.2015 10:27

BRATISLAVA - Dnešné ráno bolo na väčšine územia Slovenska mrazivé. Ako informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), na niektorých staniciach teplota klesla pod -10 stupňov Celzia, v Oravskej Lesnej bolo až -13,6 stupňa. Nízke minimálne teploty vzduchu neboli na Katarínu len v horských polohách.


 V horehronskej obci Telgárt teplota klesla na -12,3 stupňa Celzia, vo Švedlári na -11,9 a v Podolínci na -11,7 stupňa. Pod mínus desať bolo aj na staniciach Plaveč, Poprad, Liesek, Turzovka, Bardejov, Medzilaborce a v Liptovskom Hrádku. Na niektorých miestach, najmä v dolinách a kotlinách, leží snehová pokrývka, v Oravskej Lesnej je osem centimetrov snehu, v Telgárte štyri centimetre. Súvislá snehová pokrývka je aj na staniciach Liesek a Čadca.

Dnes sa podľa SHMÚ môže vo vyššie položených kotlinách a dolinách vyskytnúť aj ľadový deň, čo znamená, že maximálna teplota pravdepodobne nevystúpi nad nulu. "Dnešná Katarína je teda skôr na ľade. Uvidíme, či sa naplní pranostika a Vianoce 2015 budú na blate," píše SHMÚ.

Absolútne teplotné maximum na 25. novembra predstavuje 17,9 stupňa Celzia, ktoré namerali na meteorologickej stanici v Gabčíkove v roku 2003. V Bratislave zaznamenali maximum pre tento deň 17,4 stupňa na meteorologickej stanici v Mlynskej doline v roku 2009 a v Košiciach zatiaľ nebola prekonaná maximálna teplota od roku 1964, keď tam namerali 14 stupňov Celzia. Absolútne minimum pre 25. november predstavuje -25,2 stupňa Celzia z roku 1975 na meteorologickej stanici Oravská Lesná. V Bratislave je "Katarínske" minimum -12,2 stupňa z roku 1971 a v Košiciach zaznamenali najnižšiu teplotu na Katarínu v roku 1965, keď tam namerali -12,5 stupňa. 

Na západnom Slovensku bola naposledy snehová pokrývka na Katarínu v roku 2008. Na meteorologickej stanici v Poprade zaznamenali snehovú pokrývku minulý rok v hrúbke šesť centimetrov. Od roku 1951 bola v Bratislave na Katarínu snehová pokrývka presahujúca jeden centimeter 16-krát, v Košiciach 11-krát a v Oravskej Lesnej až 37-krát. Maximálna výška snehovej pokrývky bola v Bratislave na Kolibe 27 cm v roku 1971, v Košiciach si drží prvenstvo rok 1999, keď snehová pokrývka bola vo výške 22 cm. Oravská Lesná mala svoje maximum snehovej pokrývky v roku 2004, a to 64 cm.

Mínusové teploty v Bratislave si už vyžiadali výjazd posypovej techniky

Pre teploty pod nulou museli do bratislavských ulíc vyraziť dnes po prvý raz v tejto zimnej sezóne posýpacie autá. Bratislavský magistrát už v skorých ranných hodinách vydal pokyn na posyp Mosta SNP. Začala sa na ňom totiž vytvárať námraza. "Most SNP bol posypaný solmagom, ekologickým posypovým materiálom, ktorý tak zabráni možnej námraze," informovala Katarína Kohútiková z magistrátu hlavného mesta.

Od uplynulého víkendu sú podľa jej slov v pohotovosti dve posýpacie autá s priemyselnou soľou nad štyri tony a jedno posýpacie vozidlo nad štyri tony so solmagom, ekologickým posypovým materiálom. Hlavné mesto tvrdí, že je pripravené okamžite vyslať posýpacie vozidlá do terénu. "Najmä do najkritickejších úsekov, ako sú napríklad kovové mosty či úsek Koliba – Kramáre," podotkla Kohútiková.

Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal deklaruje, že celkovú pripravenosť posypovej techniky bude osobne kontrolovať. "Vyzvali sme i mestské časti, aby z dôvodu lepšej synchronizácie zimnej údržby poskytli mestu kontakt na pracovníka zodpovedného za zimnú údržbu v každej mestskej časti, aby sme naše aktivity vedeli koordinovať," povedal primátor.

Ako pred časom uviedol, zimná údržba v Bratislave bola v minulosti terčom kritiky, v tomto zimnom období sľubuje zlepšenie. Kolapsu dopravy cez zimu má podľa Nesrovnala zabrániť aj preventívny posyp ciest. Bratislavská samospráva tvrdí, že zaistila lepšiu komunikáciu medzi jednotlivými dispečingmi – Dopravného podniku Bratislavy, mestskej polície či spoločnosti A.R.K. technické služby, ktorá vykonáva zimnú údržbu komunikácií I. a II. triedy či prejazdných úsekov štátnych ciest na území hlavného mesta. Tieto dispečingy by už mali čerpať informácie o počasí z jednej meteorologickej služby.

Posýpacie autá a pluhy budú sledované prostredníctvom GPS a magistrát chce umožniť, aby informácie o ich pohybe sledovala vďaka internetu aj verejnosť. Posýpacia technika bude túto zimu v prípade potreby čakať vonku na svojich postoch.

So zimnou pohotovosťou začína Bratislava podľa poveternostných podmienok 15. novembra až 20. decembra a končí 28. februára až 15. apríla. Riadenie zimnej údržby je rozdelené do niekoľkých stupňov podľa naliehavosti a rozsahu zásahu komunikácií zlými poveternostnými podmienkami. 


Nástroje k článkuZDROJ: SITA/TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články