Utorok, 21. september 2021. Meniny má Matúš, zajtra Móric.

Po Čentéšovi prehovoril o tajných schôdzkach aj Čižnár: Ako to skutočne bolo!

Jaromír Čižnár
Jaromír Čižnár
Zdroj: SITA
08.12.2014 15:02

BRATISLAVA - Kauza nevymenovaného prokurátora Jozefa Čentéša nemá konca kraja. Po tom, čo Ústavný súd rozhodol v jeho prospech, vyplávali na povrch nové skutočnosti. Informoval o nich dnes súčasný generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Podľa neho ho Čentéš až trikrát prehováral, aby zobral kandidatúru!


Generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára prehováral nevymenovaný kandidát na šéfa prokuratúry Jozef Čentéš na troch stretnutiach, aby vzal kandidatúru. „Iniciátorom bol pán Čentéš, dôvodom bolo, že ma prehováral, aby som dal súhlas na moju kandidatúru,“ povedal dnes Čižnár na tlačovej besede. Reagoval tak na Čentéšovo vystúpenie v nedeľnej debate v RTVS, s ktorým nebol Čižnár spokojný. „Vyzeralo to tak, akoby mi on dovolil kandidovať,“ hovoril Čižnár.

Čentéš v televíznej debate tvrdil, že po dohode podporil Čižnára v kandidatúre za šéfa prokuratúry. „Čižnár mi dal svoje slovo, že ak ústavný súd povie, že moje práva boli jeho postupom porušené, tak odstúpi. Ja som mu potom povedal, podporujem ťa a nebudem mať námietky, keď budeš kandidovať,“ povedal Čentéš v relácii O 5 minút 12, kde sa stretol s bývalým prezidentom Ivanom Gašparovičom.

„Táto veta tam vôbec nezaznela,“ vyhlásil dnes Čižnár. Dodal, že prisľúbil odstúpiť v takom prípade, ak ústavný súd vyhlási, že svojou kandidatúrou porušil Čentešove práva. Túto vetu povedal prvý raz na ústavnoprávnom výbore parlamentu ako odpoveď na otázku poslanca Radoslava Procházku.

Podľa Čižnára inicioval Čentéš vlani v máji dve stretnutia na právnickej fakulte. „Jediná téma bola moja kandidatúra. Začal ma presviedčať, a to je ešte slabý výraz, aby som ju vzal,“ vravel generálny prokurátor. Pripomenul, že v tom čase kandidatúru odmietal, dokonca chcel odísť z prokuratúry ako takej. Na treťom stretnutí, ktoré Čentéš v nedeľu nespomenul, boli podľa Čižnára aj dvaja svedkovia.

Tam Čentéš zopakoval presviedčanie s tým, že ak Čižnár neprijme kandidatúru, tak Čentéš podá na ústavný súd návrh na predbežné opatrenie, aby súd zastavil voľbu generálneho prokurátora. „Po tretíkrát ma presvedčil. Bral som do úvahy aj jeho ústavnú sťažnosť, ale sám mi povedal, že to smeruje k voľbe,“ vyjadril sa Čižnár. Čentéšovo presviedčanie vníma aj ako kalkul. Čentéš ho vraj použil na to, aby mu zabezpečil pokojné pôsobenie až do rozhodnutia ústavného súdu.

Šéf prokuratúry Čižnár sa tiež vyjadril, že nikdy nepostrehol verejnú podporu od Čentéša, napríklad po jeho súhlase s kandidatúrou. Čižnár pripomenul, že Čentéš chcel od ústavného súdu, aby zrušil Gašparovičovo rozhodnutie o nevymenovaní a vrátil mu vec na nové konanie. Čižnár tvrdí, že o spomínaných stretnutiach nemal nikomu hovoriť, tak o to prosil Čentéš. V piatok ho Čižnár vyzval, aby veci objasnil. Čentéš však v nedeľu nepovedal veci tak, ako sa stali, hovorí Čižnár. Pozval ho aj na dnešnú tlačovú besedu. „Včera (v nedeľu) ochorel. Ja mu prajem skoré uzdravenie,“ dodal Čižnár.

Minulý týždeň vo štvrtok senát ústavného súdu rozhodol, že exprezident Gašparovič porušil nevymenovaním Čentéša za generálneho prokurátora jeho práva a priznal mu 60-tisícovú náhradu ujmy. Čižnár odstúpiť odmieta. „Ústavný súd legitimizoval jednak moju voľbu a jednak to, že táto funkcia je momentálne obsadená legitímne,“ uviedol Čižnár.


Galéria

Jaromír Čižnár Jaromír Čižnár

Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: TASR

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články