Nedeľa, 1. august 2021. Meniny má Božidara, zajtra Gustáv.

Krajcer chcel zrušiť koncesionárske poplatky pre Slovákov: SMER to odmietol!

Daniel Krajcer
Daniel Krajcer
11.12.2014 19:41

BRATISLAVA – Financovanie RTVS sa meniť nebude, jeho súčasťou ostávajú aj naďalej tzv. koncesionárske poplatky. Plénum dnes nepodporilo návrh novely zákona o RTVS od nezaradených poslancov okolo exministra kultúry Daniela Krajcera, ktorého podstatou bolo zrušenie týchto poplatkov a nastavenie platieb zo štátneho rozpočtu.


Krajcer sa teda opäť usiloval presadiť zmeny, ktoré priniesol ako minister za vlády Ivety Radičovej. Zákon stanovujúci financovanie RTVS pevným percentom zo štátneho rozpočtu napokon nevstúpil do platnosti od 1. januára 2013. Vládna strana Smer-SD po predčasných parlamentných voľbách v roku 2012 totiž vrátila legislatívu do pôvodného stavu.

Spolu s ďalšími nezaradenými poslancami Martinom Chrenom, Jozefom Kollárom, Jurajom Miškovom a Jurajom Drobom Krajcer navrhoval, aby bola RTVS financovaná ročným príspevkom vo výške 0,142 percenta z ročného HDP, minimálne však sumou 90 miliónov eur. Tento spôsob by nahradil súčasné koncesionárske poplatky, povinné subjekty by boli od ich platenia oslobodené. "Ako predkladatelia máme za to, že či už jednotliví občania, alebo právnické osoby, odovzdávajú vo forme daní štátu časť výsledkov svojej práce, a preto je nesprávne ich za takúto službu de facto ešte raz daniť," vysvetľovali poslanci.

 Krajcer vidí na zrušenie koncesionárskych poplatkov dva hlavné dôvody. Prvým je, že ich výška nestačí na financovanie RTVS, keďže výber predstavuje 70,6 milióna eur na rok 2014, RTVS však potrebuje minimálne 100 miliónov. Chýbajúci zvyšok sa podľa jeho slov rieši nesystémovo zmluvou so štátom, ktorá je už vo výške 30 miliónov a neslúži tak len na pôvodný účel, ktorým je podpora pôvodnej tvorby. "Druhým dôvodom je, že poplatky sú nespravodlivé voči občanom a podnikateľom, lebo na základe tzv. zástrčkového zákona ich platia aj tí, ktorí služby RTVS nevyužívajú," vyhlásil.

Navrhovatelia sú presvedčení, že dnešný spôsob platenia úhrad pre RTVS je nespravodlivý a z dlhodobého hľadiska neudržateľný. Chýba im tiež, že súčasný "zástrčkový zákon", podľa ktorého je povinný platiť koncesionárske poplatky každý odberateľ elektrickej energie, neprešiel verejnou odbornou diskusiou, ktorou by sa hľadal uspokojivý spôsob financovania.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články