Slovenské fakulty prešli veľkým testom: Pozrite sa, ako skončila v rebríčku kvality tá vaša! | Topky.sk

Sobota, 21. júl 2018. Meniny má Daniel, zajtra Magdaléna.

Slovenské fakulty prešli veľkým testom: Pozrite sa, ako skončila v rebríčku kvality tá vaša!

Kvalita univerzít sa dá dobre posúdiť na základe výsledkov jednotlivých fakúlt.
Kvalita univerzít sa dá dobre posúdiť na základe výsledkov jednotlivých fakúlt., Zdroj: archív
28.11.2014 05:00

BRATISLAVA – Veľký vplyv na hodnotenie univerzít majú najmä čiastkové úspechy ich fakúlt. Najlepšie sa to dokazuje na príklade technicky zameraných škôl. Tam, kde sa robí výskum, ktorého výsledky sa využívajú aj v zahraničí, možno hovoriť o skutočne akademickej pôde. Ako je teda na tom 112 hodnotených slovenských fakúlt?


Všetky hodnotené fakulty sa rozdelili do jedenástich skupín. Ide o technické, prírodné, lekárske, poľnohospodárske, ekonomické, ostatné spoločenské, filozofické, právne, pedagogické a teologické vedy, k tomu ešte umenie. Okrem samotného rozdelenia na skupiny bolo extrémne dôležité aj modifikovanie metodiky, ktoré má pomôcť objektívnejšie posúdiť kvalitu našich vysokoškolských fakúlt.

Kvalita univerzít sa dá
Zdroj: archív

Rebríček vznikol na základe kritérií ako sú počet učiteľov celkovo, počet profesorov a docentov či podiel profesorov, docentov a učiteľov s PhD. (vždy na sto študentov). Ďalej sa hodnotila napríklad atraktivita štúdia podľa počtu prihlásených uchádzačov, zapísaných študentov, zahraničných študentov a podľa podielu študentov vyslaných do zahraničia v rámci programu Erasmus.

Kvalita univerzít sa dá
Zdroj: archív

Tento rok sa zaviedla aj nová metodika, ktorá berie ohľad aj na podiel nezamestnaných absolventov na celkovom počte absolventov za roky 2011 až 2013. Pri hodnotení sa bral do úvahy aj počet publikácií v medzinárodných databázach, ako aj počet citácií v takýchto publikáciách. Šlo teda nielen o kvantitu vedeckého výkonu, ale aj jeho kvalitu. Ďalej sa porovnávala grantová úspešnosť, teda suma prostriedkom z domácich aj zahraničných grantov.

Kvalita univerzít sa dá
Zdroj: archív

Kvalita univerzít sa dá
Zdroj: archív

Kvalita univerzít sa dá
Zdroj: archív

 

Výsledky hodnotenia začínajú na strane 26 dokumentu.


Galéria

Kvalita univerzít sa dá Kvalita univerzít sa dá Kvalita univerzít sa dá Kvalita univerzít sa dá Kvalita univerzít sa dá Kvalita univerzít sa dá

Nástroje k článkuZDROJ: arra.sk/bap
FOTO: arra.sk

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články