Štvrtok, 23. september 2021. Meniny má Zdenka, zajtra Ľuboš, Ľubor.

Dotácie od štátu nevytvárajú podmienky na rozvoj VŠ, budú len prežívať

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: photl.com
06.03.2014 17:20

BRATISLAVA – Rozpis dotácií, ktorý navrhlo ministerstvo školstva, nevytvára podmienky na rozvoj vysokých škôl, necháva ich v rovine prežívania. Uznesenie v tomto duchu dnes prijala Rada vysokých škôl (RVŠ) SR.


Celkovo návrh rozpisu dotácií rada schválila, aj keď k nemu prijala takmer 20 pripomienok. Rozpis určuje, koľko peňazí budú vysoké školy reálne dostávať tento rok. Predseda RVŠ Viktor Smieško hovorí, že rada je tlačená, aby rozpis metodiky prijala, keďže je marec a vysoké školy sú stále v rozpočtovom provizóriu. Od štátu tak dostávajú menej ako jednu dvanástinu minuloročného rozpočtu. "Dostali sme sa do časového stresu, keďže toto sme normálne robievali v decembri," podčiarkol Smieško.

Rada v pripomienkach žiada, aby viac prostriedkov získali školy, ktoré majú medzinárodne akceptovateľné publikácie. "Presadzujeme, aby sa viac hodnotila kvalita výstupov vysokých škôl, pretože tie, ktoré majú kvalitnejšie výstupy, aj kvalitnejšie vyučujú," zdôvodnil. RVŠ chce tiež presadiť, aby sa výkonnosť vysokých škôl hodnotila za obdobie troch namiesto súčasných dvoch rokov. Šéf rady si však myslí, že ministerstvo nebude akceptovať jej pripomienky.

Medzi vysoké školy sa podľa návrhu rozpisuje celková suma 442,3 milióna eur. Zo štátneho rozpočtu na tento rok dostali o vyše 21 miliónov eur menej ako vlani. V rozpise dotácií ministerstvo napokon podľa vlastných slov tento deficit zmiernilo na 0,9 milióna eur. Vysoké školy museli od nového roka zvýšiť platy všetkých zamestnancov o 16 eur. Vysokoškolskí učitelia si majú okrem toho na základe minuloročnej dohody vlády s odborármi prilepšiť o tri percentá. Aj keď ministerstvo financií na platy vysokoškolských zamestnancov vyčlenilo viac ako 10 miliónov eur, vysoké školy hovoria, že pre znížený rozpočet budú mať problém platy reálne zvýšiť. Od nového roka niektoré znižovali osobné ohodnotenia, aby mohli platy navýšiť o spomínaných 16 eur.

Rezort školstva ich chce zaviazať, aby spomínanú sumu od ministerstva financií museli celú použiť zvýšenie platov, dohodnuté vlani s odborármi. V tom prípade by podľa Smieška museli hľadať rezervy napríklad v prepúšťaní. V súčasnosti totiž vláda zaviazala len k zvýšeniu o 16 eur, tri percentá pre vysokoškolských učiteľov negarantuje žiadny predpis.

Na dnešnom rokovaní RVŠ sa nezúčastnil minister školstva ani štátny tajomník. "Majú zrejme iné povinnosti, ako sa zúčastňovať na rokovaní Rady vysokých škôl," zhodnotil predseda RVŠ. K rozpisu dotácií sa v piatok (7.3.) vyjadrí aj Slovenská rektorská konferencia. Po tom, ako k návrhu zaujmú stanovisko vysokoškolské organizácie, pripraví definitívny rozpis ministerstvo školstva.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: photl.com

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články