Pondelok, 24. január 2022. Meniny má Timotej, Timon, Tímea, zajtra Gejza.

Hospodárenie za arcibiskupa Sokola stále vyšetrujú

Ján SokolGaléria fotiek (1)
Ján Sokol

BRATISLAVA/TRNAVA - Vyšetrovanie hospodárenia Trnavskej arcidiecézy z čias bývalého arcibiskupa Jána Sokola pokračuje. Či nastal posun v trestnom stíhaní však prokuratúra povedať nechce.


"Vec nie je doposiaľ právoplatne skončená a z tohto dôvodu nebudeme poskytovať v danej veci bližšie informácie," uviedol hovorca Krajskej prokuratúry v Trnave Mojmír Huna. Podľa jeho slov sa v rámci prípravného konania vykonávajú procesné úkony v zmysle Trestného poriadku.

Polícia začala trestné stíhanie pre skresľovanie údajov hospodárskej a obchodnej evidencie po tom, ako po odvolaní arcibiskupa Róberta Bezáka podala trestné oznámenie audítorka, ktorá preverovala hospodárenie počas pôsobenia arcibiskupa Sokola, informovali vlani v decembri Hospodárske noviny.

Medzi tromi hlavnými podozreniami audítorky proti arcibiskupovi Sokolovi je podľa denníka Sme dvadsať miliónov korún pre občianske združenie svojho synovca, údajný nevýhodný prenájom pozemkov a prevod cirkevných peňazí na svoj vlastný účet. Za zločin, pre ktorý vedú momentálne trestné stíhanie vo veci, hrozí trest tri až osem rokov väzenia.

Ako pripomínajú Hospodárske noviny, sadzba môže byť vyššia, lebo podľa vyšetrovateľa bol páchaný „závažnejším spôsobom“, teda dlhšie obdobie. Nové vedenie arcidiecézy si objednalo nový audit.

O financiách za pôsobenia emeritného arcibiskupa Jána Sokola hovorí jeho nástupca, odvolaný arcibiskup Róbert Bezák v knihe Vyznanie, ktorú dnes predstavili spolu s autorkou, novinárkou Marií Vrabcovou. Kniha je výsledkom deväťmesačnej práce, nahrali 120 hodín rozhovorov.

Bezák popisuje v rozhovoroch svoje detstvo, kňazské začiatky. Približuje svoj pohľad na dianie v katolíckej cirkvi a fungovanie jej štruktúr. Arcibiskup tiež hovorí o dianí v Trnavskej arcidiecéze po jeho nástupe do čela arcibiskupského úradu v roku 2009.

ZDROJ: SITA/FOTO: SITA Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Najčítanejšie články