°C

Streda, 26. február 2020. Meniny má Viktor, zajtra Alexander.

Na Národnom pochode za život očakávajú organizátori 50 000 ľudí

Na Národnom pochode za život očakávajú organizátori 50 000 ľudí
Na Národnom pochode za život očakávajú organizátori 50 000 ľudí
Zdroj: SITA
20.09.2013 15:37

KOŠICE - Na Národnom pochode za život, ktorý sa cez víkend uskutoční v Košiciach, očakávajú organizátori 50.000 účastníkov. Pochodom chcú mobilizovať verejnosť a upozorniť mienkotvorcov a legislatívcov, že "ochrana života a rodiny tvorenej manželstvom muža a ženy ako nenahraditeľného priestoru pre vznik a rozvoj života majú na Slovensku podporu verejnosti".


Hlavným iniciátorom akcie je Konferencia biskupov Slovenska (KBS), na organizácii sa podieľajú početné mimovládne organizácie a spoločenstvá. Heslom pochodu, ktorý sa rodil viac ako rok, je "Poďme von a bojujme za život".

"Spolu s kolegami z prolife hnutia sme dospeli k presvedčeniu, že jediný účinný spôsob ako všetkých upozorniť na ochranu života je pochod, teda 'hlasovanie nôh'," povedal dnes tajomník prípravného výboru pochodu Marek Michalčík. 

Pochod má upozorniť na dôstojnosť ľudského života a rodiny založenej manželstvom muža a ženy ako najlepšieho miesta pre život. "Národný pochod za život je vyvrcholením dlhoročného úsilia za presadenie kultúry života a reakcia na rastúce spochybňovanie hodnoty ľudského života a rodiny ako ideálneho miesta pre prijatie života. Košice, Európske hlavné mesto kultúry, sú vhodným miestom na národný apel ochrany života, ako základného kultúrneho prejavu," povedal ďalší z organizátorov Dušan Škurla. 

Program Národného pochodu za život začína dnes o 18.00 h ekumenickou bohoslužbou v evanjelickom chráme na Mlynskej ulici. Pokračovať bude v sobotu (21.9.) od 13.00 h workshopmi na rôzne témy ako eutanázia, angažovanosť za ochranu života, antikoncepcia, presadzovanie ochrany života v politike, potratová tabletka, sexuálna výchova, gender ideológia, či regulácia počatia. 

V nedeľu (22.9.) od 9.00 h budú v 16 kostoloch celebrovať štyria gréckokatolícki a 12 rímskokatolícki biskupi omše s pro-life zameraním a za Národný pochod za život. Počet celebrujúcich biskupov bude košickým historickým rekordom.

Medzi cirkvami, ktoré podporujú pochod, sú okrem katolíckej cirkvi aj cirkvi združené v Ekumenickom spoločenstve na území Košíc a Ekumenická rada cirkví v SR. Od 12.30 h sa začnú ľudia zhromažďovať pred hlavným pódiom na Hlavnej ulici, na ktorom vystúpia rečníci z oblasti verejného života, kultúry, cirkvi a politiky. V hudobnom programe vystúpi skupina Komajota a ďalší.

Samotný Národný pochod za život začne v nedeľu o 14.30 h po prečítaní jeho manifestu. Účastníci pôjdu po trase Hlavná – Alžbetina - Šrobárova – Kuzmányho – Strojárenská - Námestie Maratónu mieru - Hlavná. O 16.30 h sa účastníci vrátia k pódiu na Hlavnej ulici, kde podujatie ukončia.

Organizátori sú pripravení zareagovať aj na vyššiu účasť ako 50.000, preto vyzývajú ľudí, aby sa zaregistrovali na oficiálnom webe www.pochodzazivot.sk. Akciu bude zabezpečovať 700 dobrovoľníkov, 50 zdravotníkov a štyri sanitky ako aj skautské mestečko pre rodiny s deťmi.

Organizátori použili štyri kilometre bezpečnostnej pásky, 100 informačných tabúľ, 10.000 balónov a 100 000 letákov. Parkovanie je pripravené pre 500 autobusov a 5000 áut. Do Košíc budú vypravené tri špeciálne vlaky z Bratislavy a Žiliny. 

Rozsah stretnutia si podľa organizátorov vyžiada obmedzenia dopravy v centre mesta. Moyzesova ulica bude v nedeľu od 9.00 do 19.00 h vyhradená pre výstup a nástup autobusov. Kuzmányho ulica bude v nedeľu uzavretá od 14.00 do 17.00 h. Premávka MHD bude v centre mesta zastavená v nedeľu od 14.00 do 17.00, pričom celý deň je MHD v Košiciach zdarma.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články