Utorok, 6. jún 2023. Meniny má Norbert, zajtra Róbert.

Kňaz Srholec o rezignácii pápeža: Do Vatikánu by poslal Bezáka!

Róbert BezákGaléria fotiek (1)
Róbert Bezák
Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Odvolaný arcibiskup Róbert Bezák má na to, aby reprezentoval Slovensko v novom tíme, ktorý vznikne okolo budúceho pápeža. Kňaz Anton Srholec to uviedol v diskusnej relácii televízie Markíza Na telo.


Podľa Srholca bol Bezák predstaviteľom postupného procesu zlepšovania pomerov v cirkvi, alebo prijímania nových kritérií, či nových ľudí. "Ja som to privítal a to, čo sa s ním udialo, to bolo neférové a to skrývanie sa za Svätého otca bolo príliš priehľadné," povedal Srholec. Bezáka označil za vzácneho človeka. Ocenil, že na Slovensku začal kryštalizovať skupiny ľudí, ktorí už sú slobodnejší, nie sú tak tesne viazaní na svojich duchovných otcov a prebudil tu takú diskusiu o viere a o cirkvi, aká u nás ešte nikdy nebola. "Ja čakám, že jeho dajú do vyšších služieb, aj na to má, aby Slovensko reprezentoval nejako v tom novom tíme, ktorý si nový pápež urobí," doplnil Srholec.

Podľa bývalého poslanca Františka Mikloška by bolo ideálne, keby sa prípad Bezáka nejako vyriešil práve na najvyšších miestach a upokojila by sa situácia. "Ja si myslím, že by bolo úžasné, keby sa to udialo ešte za pontifikátu tohto pápeža," povedal v relácii Mikloško. Podľa experta na cirkevné právo Imricha Gazdu nie je vylúčená zmena rozhodnutia v prípade Bezáka. "Je to človek s veľkým potenciálom a bude dobre, ak bude využitý," dodal. Nebýva podľa neho štandardné, aby pápež menil rozhodnutia svojho predchodcu, ale nič nie je vylúčené.

Podľa Františka Mikloška pápež Benedikt XVI. svojou abdikáciou vlastne narušil systém, celé premýšľanie o cirkvi. Srholec pripomína, že cirkev je súčasťou tohto sveta a je súčasťou aj veľkých premien, ktoré sa tu odohrávajú. "Toto vidím ako koniec starého sveta, stredoveku," dodal. Cirkev sa podľa neho bude musieť otvoriť ako inštitúcia predovšetkým veriacich ľudí, ktorí ju nesú.

Srholec je presvedčený, že ak bude chcieť cirkev zastaviť trend odchodu miliónov ľudí z kostolov, tak bude musieť prihliadať na to, aby bol pápež skôr zástancom stámiliónov trpiacich ľudí. "Centrum cirkvi už nie je v Ríme, alebo v Európe, ale už sa presúva do Latinskej Ameriky alebo do Afriky," doplnil.  
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články