Streda28. február 2024, meniny má Zlatica, zajtra Radomír

Rodičia, ktorých deti páchajú priestupky, môžu dostať 2 roky

Ilustračné foto
Ilustračné foto

BRATISLAVA - Rodičia by si mali od septembra dávať väčší pozor na konanie svojich detí. Po novom im bude hroziť dvojročné väzenie nielen v prípade, ak ich potomok pácha trestnú činnosť, ale aj keď sa dopustí priestupkov. Takúto zmenu v Trestnom zákone odobrili tento týždeň poslanci, pričom za ňu hlasovala koalícia aj opozícia. Priestupkom sú napríklad krádeže tovaru do hodnoty 266 eur.

SaS, ktorá tento pozmeňovací návrh priniesla, to vysvetľuje tak, že na základe praxe je páchanie priestupkov osobami mladšími ako osemnásť rokov rovnako patologické pre ich vývin ako páchanie trestných činov. "Spoločnosť musí mať záujem na zdravom vývine maloletých a mladistvých, a to predovšetkým sankcionovaním osôb, ktoré im umožňujú dopúšťať sa týchto konaní, keďže následne vedú k ich spustnutiu," upozorňujú poslanci.
      
Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS) si podľa denníka Sme myslí, že nové opatrenie ostane iba na papieri, a preto neočakáva vysokú mieru efektivity. Problémom môže byť totiž dokazovanie, že rodičia umožnili deťom páchanie priestupkov, čím ich vystavili nebezpečenstvu spustnutia.
      
Kamil Krnáč (SaS) uviedol, že nejde len o páchanie jedného či dvoch priestupkov. "Mali by byť postihnuté rodiny, v ktorých sú doslova recidivisti. Ide teda o staré známe mená u polície. Tam už nejde o dokazovanie, či jeden alebo dva priestupky sú spustnutím, ale o kontinuálnu opakovanú činnosť, ktorá nevedie k ničomu. Keď sa dnes opýtate, ako sa tieto priestupky prejednávajú, tak zistíte, že nijako, lebo orgány činné v trestnom konaní sú zaseknuté na úrovni legislatívy a nemôžu urobiť nič," zdôraznil poslanec.
      
Uznáva, že zrejme nejde o skutkovú podstatu trestného činu, ktorá bude aplikovaná univerzálne každý deň. "No ak sa nedá dosiahnuť náprava inou cestou, tak už máme legislatívne opatrenie, ktoré doteraz chýbalo," povedal Krnáč. Či na nové opatrenie budú sudcovia prihliadať a či to prokurátori budú riešiť, necháva na nich.
      
Krnáč upozornil, že rozdiel medzi východným a západným Slovenskom v oblasti kriminality mladistvých je výrazný. "Viackrát som sa stretol s názorom Bratislavčanov, že toto nie je až taká dôležitá téma. Ale keď idete na východ a opýtate sa ľudí, ako to tam vyzerá, tak zistíte, že niektorí rodičia sa o deti nielenže nestarajú, ale ich dokonca nabádajú k páchaniu drobnej kriminality, keďže maloletí za ňu nie sú vôbec postihovaní a zodpovednosť rodičov nie je žiadna," dodal.
      
V súčasnosti hrozí dvojročné väzenie aj tým, ktorí dieťa čo aj z nedbanlivosti vydajú nebezpečenstvu spustnutia tým, že ho zvádzajú k záhaľčivému alebo nemravnému životu, umožňujú mu viesť záhaľčivý alebo nemravný život alebo mu bránia v povinnej školskej dochádzke. Rovnaký trest hrozí aj tomu, kto zamestnáva dieťa mladšie ako pätnásť rokov, pričom mu bráni v povinnej školskej dochádzke. Vyšší trest, šesť mesiacov až päť rokov väzenia, hrozí osobe, ktorá tieto činy spácha závažnejším spôsobom konania, alebo z osobitného motívu.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu