Utorok30. apríl 2024, meniny má Anastázia, zajtra

Oficiálne potvrdené: Na Marse je tečúca voda, NASA objavila nové dôkazy, ktoré zmenia budúcnosť

Voda na Marse Zobraziť galériu (2)
Voda na Marse (Zdroj: SITA)

WASHINGTON - Sonda Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) objavila zatiaľ najpresvedčivejšie dôkazy o prítomnosti vody v tekutom skupenstve na Marse. Predstavitelia NASA to oznámili na dnešnej tlačovej konferencii, pričom tím vedcov na čele s Lujendrom Ojhom z Georgia Institute of Technology zverejnil najnovšie poznatky v časopise Nature Geoscience.

Ojha a jeho kolegovia pomocou snímok zo spektrometra na MRO zistili prítomnosť hydratovaných minerálov na stenách kráterov so sezónnymi útvarmi známymi ako tmavé pásy, čo potvrdzuje teóriu, že tieto pásy vytvorila práve tečúca slaná voda. Tmavé pásy, ktoré Ojha objavil v roku 2010, sa nachádzajú na viacerých lokalitách na Marse, keď je teplota vyššia než mínus 23 stupňov Celzia. Tieto pásy sú tmavšie počas teplejších období, pričom v tom čase pravdepodobne akoby stekali po stenách kráterov, a následne pri poklese teplôt zas vyblednú. 

Tmavé čiary označujú miesto, kde v súčasnosti prúdi voda
Zobraziť galériu (2)
Tmavé čiary označujú miesto, kde v súčasnosti prúdi voda  (Zdroj: nasa)

Podľa vedcov voda na Marse obsahuje chloristany - soli, ktoré znižujú jej bod tuhnutia. Prítomnosť chloristanov na Marse už skôr objavili robotické sondy Phoenix a Curiosity, tie ich však zaznamenali v pôde. MRO však objavil chloristany v tekutej forme a na iných lokalitách ako robotické sondy. Taktiež ide o prvý prípad, keď sa vedcom podarilo identifikovať tieto soli z orbity.

Prítomnosť chloristanov však spektrometer na MRO odhalil iba v prípade, že tmavé pásy boli relatívne široké. "Keď ľudia hovoria o vode na Marse, tak majú väčšinou na mysli vodu, ktorá sa na tejto planéte vyskytovala v minulosti, alebo o ľade. Teraz sa nám podarilo uskutočniť prvé spektrálne pozorovanie, ktoré jednoznačne podporuje hypotézu o prítomnosti vody v tmavých pásoch," uviedol Ojha. 

Informácie pochádzajú z webstránky www.nasa.gov.

Viac o téme: Mars
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu