Nedeľa28. apríl 2024, meniny má Jarmila, zajtra Leo, Lea

Unikátny experiment v Česku: Takto vznikol život na Zemi!

Hrozba z vesmíru: Blízko Zeme preletel obrí asteroid Zobraziť galériu (3)
Hrozba z vesmíru: Blízko Zeme preletel obrí asteroid (Zdroj: space.com, Wikimedia Commons)

WASHINGTON/PRAHA - Život na Zemi nevznikol náhodou ani neprišiel odinakiaľ, ale umožnili ho podmienky, ktoré na planéte spôsobil náraz asteroidu. Naznačuje to štúdia českých vedcov, ktorí simulovali v laboratóriu udalosť, ktorá pred takmer štyrmi miliardami rokov predchádzala pravdepodobnému vzniku prvých živých foriem na Zemi. Experiment neobjasňuje vývoj života na Zemi, ale viedol k získaniu základných dielov stavby života.

Vedci získali pomocou pôsobenia laseru na zmes chemických látok zodpovedajúcich vtedajším podmienkam energiu, ktorá sa uvoľnila pri náraze asteroidu do planéty. Pri tomto pokuse vznikli všetky chemické látky potrebné na vytvorenie ribonukleovej kyseliny RNA, ktorá je jednoduchšou príbuznou základného stavebného kameňa génov, DNA.

"Tieto zistenia naznačujú, že vznik pozemského života nie je výsledkom náhodnej udalosti, ale priamym dôsledkom podmienok v prvopočiatkoch Zeme a jej okolia," uviedli vedci v štúdii publikovanej v pondelok v časopise Proceedings vydávanom americkou Národnou akadémiou vied. Práca českých vedcov podporuje teóriu o vzniku života priamo na našej planéte, zatiaľ čo ďalšia z rozšírených téz hovorí o tom, že sa sem primitívne organizmy dostali na kométe či asteroide.

Unikátny experiment v Česku:
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: scienceray.com)

Časť expertov nepovažuje novú štúdiu za nijako prevratnú, pretože neprináša nepochybný dôkaz o tom, že život skutočne vznikol v spomínanej dobe, kedy asteroidy dopadali na Zemi desaťkrát častejšie ako v iných érach. Podľa vedúceho autora štúdie Svatopluka Civiša z pražského Ústavu fyzikálnej chémie Jaroslava Heyrovského ide o prvý experiment overujúci teóriu o tom, že energia z vesmírneho nárazu môže začať chemickú reakciu kľúčovú pre vznik života.

Unikátny experiment v Česku:
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: YouTube)

Približne 150 metrov dlhý laser vyslal do zmesi chemických látok na zlomok sekundy lúč, ktorý uvoľnil energiu zodpovedajúcu približne miliarde kilowattov na veľmi malom priestore, čo vytvorilo teplotu okolo 4200 stupňov Celzia. Niektorí z vedcov považujú experiment za významný, pretože dokázal vytvoriť látky prítomné na Zemi v čase začínajúceho života, iní sú skeptickí, napríklad kvôli zanedbateľne malému množstvu výstupného materiálu.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu