Piatok3. máj 2024, meniny má Galina, zajtra Florián

VIDEO Masívne protesty v Česku: Komunista Ondráček bol donútený odstúpiť

Zdeněk Ondráček
Zdeněk Ondráček (Zdroj: Twitter)

PRAHA - Český komunistický poslanec Zdeněk Ondráček rezignoval v utorok z funkcie šéfa parlamentnej komisie pre kontrolu Generálnej inšpekcie bezpečnostných zborov (GIBS), ktorá vyšetruje trestné činy policajtov.

"Vyhodnotil som bezpečnostnú situáciu svoju a svojej rodiny," povedal Ondráček v Poslaneckej snemovni. V pondelok desaťtisíce ľudí protestovali proti Ondráčkovi na námestiach českých miest, pripomína spravodajský server iDNES.cz.

Ondráček zasahoval ako policajt Pohotovostného pluku v roku 1989 proti demonštrantom protestujúcim voči totalitnému režimu. Ondráček sa bráni, že dodržoval vtedajšie zákony, a nevyjadril žiadne poľutovanie nad tým, že mlátil bezbranných ľudí. Práve preto sa v pondelok pri demonštráciách proti Ondráčkovi v rukách ľudí objavili symbolické "obušky" zo stočených kusov papiera.

Podľa informácií iDNES.cz o odchode Ondráčka vyjednávalo s komunistami pred rokovaním snemovne hnutie ANO Andreja Babiša. Medzitým šéf poslancov Občianskej demokratickej strany (ODS) Zbyněk Stanjura navrhol Ondráčkovo odvolanie. "Podieľal sa na represiách ľudí, ktorí vyjadrovali svoje názory," zdôvodnil tento návrh predseda ODS Petr Fiala.

KSČM váha, či má po odstúpení Ondráčka podporiť vládu

Po odstúpení českého komunistického poslanca Zdeňka Ondráčka z postu šéfa komisie pre kontrolu Generálnej inšpekcie bezpečnostných zborov (GIBS) Komunistická strana Čiech a Moravy (KSČM) váha, či má vôbec tolerovať vládu Andreja Babiša, ktorého hnutie ANO chcelo hlasovať za odvolanie Ondráčka. Informoval o tom v utorok portál iDNES.cz.

ČT24 v tejto súvislosti pripomenula, že predseda ANO a premiér v demisii Andrej Babiš po zvolení Ondráčka oznámil, že by podporil jeho odvolanie, ak by ho v Poslaneckej snemovni niekto navrhol. Dal zároveň najavo, že by ho mohol navrhnúť aj sám. Ondráček nakoniec na utorkovom zasadnutí dolnej komory parlamentu odstúpil sám, jeho strana sa však na Babiša hnevá.

"Rozhodnutie, či sa aj pri prípadnej programovej zhode vo väčšine bodov rozhodneme pre toleranciu vlády, je teraz veľmi na vážkach," povedal šéf KSČM Vojtěch Filip. Je to ich slobodné rozhodnutie, reagoval šéf poslancov ANO Jaroslav Faltýnek. "V tejto chvíli neviem, či to ovplyvní diskusiu o programových požiadavkách zo strany komunistickej strany," uviedol Faltýnek. Filip povedal, že ANO a KSČM budú ďalej pracovať na hľadaní programových prienikov.

Bez podpory komunistov by hnutie ANO mohlo mať problém s hľadaním väčšiny v Poslaneckej snemovni. ANO samotné má 78 kresiel, strana ČSSD, s ktorou v snahe zostaviť vládu taktiež rokuje, má 15 poslancov. K väčšine mu však niekoľko kresiel chýba, navyše niektorí poslanci sociálnej demokracie majú problém s podporou vlády za účasti trestne stíhaného Andreja Babiša.

Faltýnek v českej Poslaneckej snemovni povedal, že je rád, že Ondráček rezignoval nakoniec sám a že nedošlo k hlasovaniu o jeho odvolaní. Komentoval aj pondelkové protesty namierené proti zvoleniu Ondráčka. "Bola to predovšetkým akcia proti pánovi Babišovi a proti vláde," povedal šéf poslancov ANO. Ondráček vyhlásil, že z funkcie neodstúpil pre protesty v uliciach, ale kvôli svojej bezpečnosti a bezpečnosti svojej rodiny.

Viac o téme: ProtestyZdeněk Ondráček
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu