Pondelok, 21. máj 2018. Meniny má Zina, zajtra Júlia, Juliána.

Zomrel bývalý nemecký kancelár Helmut Kohl: Zaslúžil sa aj o znovuzjednotenie Nemecka

Helmut Kohl
Helmut Kohl
16.06.2017 17:42

BERLÍN - Bývalý dlhoročný nemecký kancelár Helmut Kohl už nie je medzi živými. Podľa informácií internetového vydania denníka Bild zomrel dnes ráno doma v Ludwigshafene vo veku 87 rokov.


Pre tlačovú agentúru DPA potvrdil exkancelárovo úmrtie jeho právny zástupca Stephan Holthoff-Pförtner. Kohla sužovali od jeho pádu a poranenia lebky v roku 2008 vážne zdravotné problémy, exkancelár bol pripútaný na invalidný vozík. Pred dvoma rokmi sa jeho zdravotný stav ďalej výrazne zhoršil a až niekoľkomesačný pobyt na klinike mu umožnil nabrať opäť sily. Vlani v apríli prijal doma maďarského premiéra Viktora Orbána.
 
Rodák z Ludwigshafenu v spolkovej krajine Porýnie-Falcko bol v rokoch 1969-1986 tamojším krajinským premiérom a v rokoch 1982-1998 nemeckým spolkovým kancelárom. Práve na čele spolkovej vlády, v histórii ktorej bol najdlhšie pôsobiacim kancelárom, sa výrazným spôsobom zaslúžil o znovuzjednotenie Nemecka a o posilnenie európskej integrácie po uzavretí Maastrichtskej zmluvy vrátane zavedenia spoločnej európskej meny euro. Navyše stál v rokoch 1973-1998 na čele Kresťanskodemokratickej únie (CDU) - strany, ktorej predsedá podobne ako spolkovej vláde krajiny v súčasnosti Kohlova "žiačka" Angela Merkelová.
 
Potomok konzervatívno-katolíckej rodiny sa dal na vysokoškolské štúdium práva a dejín vo Frankfurte nad Mohanom v roku 1950, aby ho napokon skončil v trochu pozmenenej orientácii na Univerzite v Heidelbergu. DO CDU vstúpil už v študentských rokoch (1954), aby sa postupne vypracoval na symbol tejto strany.
 
Jeho charizma utrpela rozhodujúce straty, keď sa po parlamentných voľbách 1998 prevalila aféra okolo financovania CDU, konkrétne, že Kohl zamlčal pôvod 2,1 milióna mariek a nikdy sa k tejto téme nevyjadril s výnimkou konštatovania, že dal čestné slovo darcom o zachovaní ich anonymity. To však bolo v rozpore s platnou legislatívou. Kohl patril medzi najrešpektovanejších nemeckých politikov XX. storočia, čo sa prejavilo aj na dlhom zozname domácich i zahraničných vyznamenaní a ocenení, ktorých nositeľom a laureátom sa stal.

NATO a ďalších ovládol smútok

Za stelesnenie zjednoteného Nemecka v zjednotenej Európe označil dnes zosnulého nemeckého exkancelára Helmuta Kohla bývalý nórsky premiér, generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Jens Stoltenberg. Podľa jeho slov sa Kohl prejavil ako človek na správnom mieste, keď padol Berlínsky múr. "Bol skutočným Európanom," dodal Stoltenberg.
 
"Je zrejmé, akú historickú úlohu zohral pán Kohl pri znovuzjednotení Nemecka iba rok po páde Berlínskeho múru a pri historickej ceste, na ktorú dostal Nemecko, keď ho tak dobre previedol cez proces znovuzjednotenia," vyhlásil v reakcii na úmrtie bývalého dlhoročného nemeckého kancelára v New Yorku generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres.
 
Predsedu Európskej komisie (EK) Jeana-Clauda Junckera správa o Kohlovom úmrtí hlboko zasiahla. Bude nám chýbať, pretože on bol Európa a pre mňa osobne pravý blízky spolupracovník a spojenec. Viedol a sprevádzal ma osobne na všetkých európskych cestách, vyhlásil šéf EK v Bruseli.
 
Kohl podľa Junckera "naplnil európsky dom životom, a to nielen preto, že postavil mosty na Západ i na Východ, ale aj preto, že nikdy neprestal navrhovať ešte lepšie plány výstavby pre budúcnosť". Bez Kohla by nebolo eura, dodal Juncker, ktorý tiež zdôraznil úlohu zosnulého pri znovuzjednotení Nemecka a venoval mu aj niekoľko veľmi osobných slov, v ktorých sa vyznal okrem iného aj z obdivu ku Kohlovej schopnosti načúvať iným. "Som hrdý, že som ho poznal," podčiarkol. Juncker súčasne avizoval, že vlajky Európskej únie budú na verejných budovách stiahnuté na pol žrde.
 
Predseda Európskej rady Donald Tusk podčiarkol, že bude na bývalého nemeckého kancelára spomínať navždy ako na priateľa a štátnika, ktorý pomohol zjednotiť starý kontinent. Predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani hovoril v súvislosti s úmrtím Kohla o vizionárovi a štátnikovi, ktorý bránil zmierenie a jednotu európskych národov.
 
Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzdvihol zásluhy zosnulého o znovuzjednotenie Nemecka a nemecko-francúzske priateľstvo. "S Helmutom Kohlom strácame veľmi veľkého Európana," formuloval najvyšší francúzsky predstaviteľ, ktorý svoje vyjadrenie doplnil o fotografiu zosnulého s vtedajším francúzskym prezidentom Francoisom Mitterrandom.
 
Nemeckú spolkovú kancelárku Angelu Merkelovú zastihla správa o Kohlovom úmrtí počas cesty do Ríma. Šéfka nemeckej spolkovej vlády zmenila pôvodne naplánovaný program a vo večerných hodinách sa k úmrtiu vyjadrí na pôde rezidencie nemeckej veľvyslankyne v talianskom hlavnom meste. Nemecká kancelárka cestovala do Ríma, pretože ju v sobotu prijme na súkromnej audiencii vo Vatikáne pápež František.
 
Predseda Spolkového snemu (Bundestagu) Norbert Lammert označil zosnulého za "osobnosť historickej veľkosti", ktorá rozhodujúcim spôsobom prispela k tým najšťastnejším časom, aké Nemci zažili. "Nikdy mu to nezabudneme. Jeho dedičstvo - vo svete rešpektované Nemecko v Európe zjednotenej mierovou cestou - zostáva smernicou nášho konania a úlohou pre všetky budúce generácie," konštatoval najvyšší predstaviteľ nemeckého parlamentu, ktorý v mene tohto zboru zaslal kondolenčný list vdove po zosnulom Maike Kohlovej-Richterovej.
 
Frakcia ľudovcov v Európskom parlamente v príspevku na Twitteri konštatovala, že v osobe Kohla odišiel kus nemeckých a európskych dejín. Frakcia smúti za "otcom zjednotenia Nemecka a Európy," konštatoval jej predseda Manfred Weber. Kresťanskosociálna únia (CSU), sesterská strana Kohlovej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) vyjadrila na jednej zo sociálnych sietí zármutok nad skonom exkancelára, v ktorom Nemecko stratilo vynikajúceho politika.
 
Z Nemecka prišli aj správy o kondolenciách a vyjadreniach predstaviteľov väčšiny parlamentných strán krajiny, a to tak koaličných, ako aj opozičných. Šéf nemeckej diplomacie Sigmar Gabriel (SPD) v reakcii uviedol, že zomrel "skutočne veľký Nemec a predovšetkým veľký Európan". Jeho stranícky kolega zo spolkovej vlády, minister spravodlivosti Heiko Maas uviedol, že "odchádza večný kancelár a veľký Európan". "Jeho zásluhy o zjednotenie Nemecka zostávajú. Smútime za Helmutom Kohlom," dodal.
 
S hlbokým smútkom prijal správu o Kohlovom úmrtí ukrajinský prezident Petro Porošenko, ktorý zosnulého označil za mimoriadneho nemeckého politika, jedného z iniciátorov znovuzjednotenia krajiny. Za "kľúčovú postavu európskeho procesu a znovuzjednotenia Nemecka" označil dnes zosnulého Helmuta Kohla španielsky premiér Mariano Rajoy, ktorý prostredníctvom Twitteru vyslovil aj hlbokú sústrasť blízkym a priateľom nemeckého exkancelára.
 
Podľa slov holandského premiéra Marka Rutteho stratilo Nemecko veľkého štátnika. "Česť pamiatke kancelára Kohla. Taliansko spomína na neho ako protagonistu znovuzjednotenia Nemecka a pádu Berlínskeho múru," uviedol v reakcii predseda talianskej vlády Paolo Gentiloni. O odchode skutočného Európana hovoril v súvislosti s Kohlovým úmrtím belgický premiér Charles Michel, ktorý kondoloval blízkym i priateľom zosnulého.
 
Za veľkého Európana označila Kohla nórska premiérka Erna Solbergová. Predseda izraelskej vlády Benjamin Netanjahu pripomenul Kohlove sympatie k židovskému štátu a sionizmu, ktoré si osobne uvedomil pri mnohých stretnutiach, ako aj rozhodný exkancelárov postoj, ktorým sa na strane Izraela opakovane prezentoval v Európe a na rôznych medzinárodných fórach.

Poprední predstavitelia reagovali

Nemecká spolková kancelárka a predsedníčka Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Angela Merkelová označila dnes svojho zosnulého predchodcu v oboch funkciách Helmuta Kohla za veľkého Európana a kancelára jednoty. Podľa jej slov sa bude ešte dlho obdivovať, ako rozhodne on a jeho spolupracovníci využili výhodnú konšteláciu na znovuzjednotenie Nemecka.
 
"Bolo to najvyššie štátnické umenie v službách ľudí a mieru", vyhlásila dnes večer v Ríme v reakcii na Kohlovo úmrtie súčasná šéfka nemeckej spolkovej vlády a dodala: "Helmut Kohl sa tým stal pre nás Nemcov šťastnou náhodou". "Helmut Kohl bol veľkým Nemcom a veľkým Európanom. Obe najdôležitejšie úlohy nemeckej politiky posledných desaťročí skutočne určovali pôsobenie Helmuta Kohla: Znovunadobudnutie jednoty našej vlasti a zjednotenie Európy," podčiarkla Merkelová.
 
Podľa jej slov Kohl chápal, že jedno je od druhého neoddeliteľné. "A o oba ciele sa zaslúžil ako sotva ktosi iný. Vyjadrujú to obe jeho čestné ocenenia - titul Čestný občan Európy, ktorý mu udelili účastníci summitu krajín EÚ a 'kancelár jednoty' - ako ho vidia milióny Nemcov. A tým zostáva v učebniciach dejepisu i v našich spomienkach," konštatovala nemecká kancelárka.
 
Merkelová nezabudla pripomenúť, že zosnulý výrazným spôsobom zmenil aj jej životnú cestu konštatujúc, že je osobne veľmi vďačná, že tu bol. Súčasne vyzdvihla aj jeho zásluhy na modernizácii CDU. Nemeckú spolkovú kancelárku zastihla správa o Kohlovom úmrtí počas cesty do Ríma. Merkelová zmenila pôvodne naplánovaný program a vo večerných hodinách sa k úmrtiu vyjadrila na pôde rezidencie nemeckej veľvyslankyne v talianskom hlavnom meste. Šéfka nemeckej spolkovej vlády cestovala do Ríma, pretože ju v sobotu prijme na súkromnej audiencii vo Vatikáne pápež František.
 
V Berlíne sa dnes večer vyjadril k úmrtiu Helmuta Kohla aj nemecký spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier, ktorý ocenil zásluhy zosnulého o znovuzjednotenie krajiny a zomknutie starého kontinentu. "Podarilo sa mu dosiahnuť jednotu Nemecka s mierovým súhlasom a dobrým partnerstvom s našimi európskymi susedmi," konštatoval Steinmeier a v kondolenčnom liste vdove po zosnulom Maike Kohlovej-Richterovej dodal: "Jemu vďačíme, že Nemecko bolo potvrdené ako európska a zjednotená krajina a tým bola zodpovedná aj tzv. nemecká otázka. Smútime za veľkým štátnikom, jeho dielo bude mať trvalý význam. Na Helmuta Kohla nikdy nezabudneme."
 
Steinmeier vyzdvihol Kohlove zásluhy o zjednotenie starého kontinentu, jeho úsilie o úzke priateľstvo a partnerstvo s Francúzskom, jeho pripravenosť na zmierenie s touto krajinou po druhej svetovej vojne. "Jeho politický inštinkt, veľká skúsenosť a mimoriadna schopnosť získať dôveru našich susedov a partnerov mu umožnili rozpoznať jedinečnú historickú šancu a pevne ju uchopiť," dodal nemecký spolkový prezident.

Gorbačov tvrdí, že zanecháva historické stopy

Za politika mimoriadnych kvalít, ktorý zanecháva v svetových dejinách jasné stopy, označil dnes v Moskve zosnulého bývalého nemeckého kancelára Helmuta Kohla niekdajší prvý muž bývalého Sovietskeho zväzu Michal Gorbačov. Medzičasom 86-ročný laureát Nobelovej ceny mieru z roku 1990 pripomenul, že od krajanov dostal Kohl prezývku kancelár nemeckej jednoty, a dodal, že je to správne a spravodlivé.
 
V časoch Kohlovej vlády sa diali významné udalosti, ako sú koniec jadrového zbrojenia a studenej vojny, pád Berlínskeho múru a znovuzjednotenie Nemecka, pripomenul Gorbačov a na svojej internetovej stránke dodal, že to boli aj udalosti rizikové. "Bolo veľkým šťastím, že v týchto ťažkých časoch boli na čele vedúcich mocností štátnici uvedomujúci si zodpovednosť, rozhodne zastupujúci záujmy ich krajín, avšak ktorí boli aj schopní zohľadniť záujmy iných," cituje Gorbačova nemecká tlačová agentúra DPA.
 
Podľa jeho názoru boli v otázke znovuzjednotenia Nemecka v hlavných úlohách nemecký a ruský národ. Gorbačov si dnes zaspomínal aj na stretnutie s Kohlom v Berlíne spred troch rokov pri príležitosti 25. výročia pádu tamojšieho múru, keď mu exkancelár daroval svoju knihu. Kohl v nej varoval Západ pred nedbalosťou voči záujmom Ruska.
 
Gorbačov sa dnes vyznal, že zdieľa jednu z hlavných Kohlových myšlienok: "Krajiny Západu - ako napísal - sa musia spoločne s Ruskom a Ukrajinou postarať o to, aby sa nikdy nezabudlo na to, čo sme kedysi dosiahli." Meno Kohla zostane navždy v pamäti jeho krajanov a Európanov, dodal.

Galéria

Helmut Kohl Helmut Kohl Helmut Kohl

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/AP

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články