Utorok21. máj 2024, meniny má Zina, zajtra Júlia, Juliána, Rita

Ministri zahraničných vecí NATO zasadali: Rozprávali o užšej spolupráci s úniou

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: thinkstock.com)

BRUSEL - Ministri zahraničných vecí členských krajín NATO sa stretli dnes v Bruseli na dvojdňovom zasadnutí, ktorého hlavnými témami sú užšia spolupráca s Európskou úniou, vzťahy s Ruskom a aliančné operácie v Afganistane. Slovenskú republiku na zasadnutí zastupuje šéf diplomacie Miroslav Lajčák.

"V dobe, keď je mierový systém napádaný novými spôsobmi, musia NATO a EÚ spolupracovať užšie než kedykoľvek predtým. V priebehu posledných niekoľkých rokov sme boli schopní vytvoriť novú dynamiku nášho partnerstva a dosiahnuť nové chápanie významu našej spolupráce," uviedol generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg pred rokovaniami ministrov o vzťahoch aliancie s EÚ.

Posledné tohoročné stretnutie ministrov zahraničných vecí NATO je pre amerického šéfa diplomacie Johna Kerryho zároveň aj rozlúčkou. Účastníkom nasledujúceho zasadnutia v tomto formáte, ktoré sa uskutoční začiatkom budúceho roka, bude už Kerryho nástupca z novej administratívy prezidenta Donalda Trumpa.

Kerry svoj pobyt v Bruseli využije aj na bilaterálne rokovania s vysokou predstaviteľkou EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federicou Mogheriniovou. Z bruselského sídla NATO v stredu odíde do Hamburgu na ministerské zasadnutie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Ministri NATO majú dnes na programe podpis dohody medzi NATO a EÚ, ktorá ustanoví užšiu spoluprácu oboch zoskupení v siedmich oblastiach. Pôjde najmä o spoločný boj proti hybridným a internetovým hrozbám, spoločné operácie v Stredozemnom mori a rozvoj spôsobilostí. Na záver dnešného dňa, počas pracovnej večere ministrov, sa očakávajú rozhovory o vzťahoch NATO s Ruskom. V stredu má stretnutie pokračovať zhodnotením operácií v Afganistane.

Ide aj o spoluprácu obranných zložiek

Severoatlantická aliancia a Európska únia doteraz zabezpečovali výcvik svojich obranných zložiek nezávisle jedna od druhej - to by sa však malo podpisom dnešnej dohody o spolupráci medzi NATO a EÚ zmeniť, uviedol americký veľvyslanec pri NATO Douglas Lute pred začatím dvojdňových rokovaní ministrov zahraničných vecí tohto zoskupenia v Bruseli.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vo svojom dnešnom úvodnom príhovore prd novinármi pripomenul, že alianční diplomati dnes popoludní uzavrú dohodu o užšej spolupráci s EÚ, ktorú v mene Únie podpíše vysoká predstaviteľka pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová. Súčasťou dohody budú aj Fínsko a Švédsko, ktoré sú členmi EÚ, ale nepatria do NATO.

Dohoda obsahuje vyše 40 návrhov v siedmich konkrétnych oblastiach spolupráce, pričom užšia vojenská kooperácia oboch zoskupení sa očakáva na súši, na mori aj vo virtuálnom priestore, čiže v spoločnom úsilí čeliť kybernetickým hrozbám. Lute v tejto súvislosti zdôraznil, že NATO a EÚ môžu pripraviť spoločné školenia a cvičenia proti hybridným hrozbám a určovať normy týkajúce sa kybernetickej obrany, ako aj národné štandardy pre obranu pred hybridnými útokmi.

Európske centrum na boj proti hybridným hrozbám by malo mať sídlo vo Fínsku, s rovnakou mierou spolupráce organizácie NATO i Európskej únie. V oblasti námornej bezpečnosti je podľa Luta ďalší potenciál na spoluprácu, ktorá už v menšom meradle prebehla vo východnej časti Egejského mora. Aliancia má možnosti pomáhať Európanom aj v Stredomorí - v rámci operácie Sophia poskytovaním potrebnej logistickej a informačnej podpory.   

Lute zároveň zdôraznil, že NATO a EÚ doteraz "v dokonalej izolácii od seba" vykonávali pozemné obranné cvičenia. Z hľadiska spoločných obranných záujmov to podľa jeho slov nedáva zmysel a ministri zahraničných vecí by mali odobriť plán synchronizovaných vojenských cvičení. Neznamená to úplné premiešanie a prepojenie cvičení, ale keď jedna strana pripraví cvičenie, tá druhá sa môže zúčastniť ako pozorovateľ a na konci sa podieľať o dosiahnuté výsledky.

V roku 2017 pripadne na NATO vedúca úloha pre prípravu spoločného výcvikového programu; v roku 2018 štafetu preberie EÚ. Z hľadiska budovania obranných spôsobilostí krajín EÚ Lute pripomenul, že aliancia podporuje toto úsilie, pričom však obranné schopnosti Európanov by mali byť pre NATO komplementárne: aliančné obranné úsilie by mali dopĺňať, a nie s ním konkurovať. V závere svojho vystúpenia prd novinármi veľvyslanec Douglas Lute dodal, že EÚ z hľadiska budovania svojich obranných spôsobilostí je naklonená takémuto prístupu.

Viac o téme: DohodaNATOEurópska únia
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu