Štvrtok16. máj 2024, meniny má Svetozár, zajtra Gizela

World music na Bažant Pohode

Rôzne žánre, rôzne generácie, rôzne druhy umenia – jedno z predsavzatí organizátorov letného festivalu Bažant Pohoda sa dá pokojne rozšíriť aj o rôzne krajiny. Muzika z rôznych kútov sveta založená na hudobných tradíciách mnohých regiónov bude mať aj tento rok na trenčianskom letisku silné zastúpenie. Scéna world music bude opäť rôznorodá a svetová. Okrem Austrálie budú mať zastúpenie všetky kontinenty.

Medzi najobľúbenejšie zo svetových rytmov patria tie africké. Na Bažant Pohode ich vylúdia legendy zo Senegalu, Orchestra Baobab, ktorí sa v roku 2001 po pätnástich rokoch vrátili na koncertné pódiá a hneď ich comebackový album Specialist All The Styles zožal nielen ocenenie kritiky, ale najmä nadšené ovácie publika všade tam, kde Baobab koncertovali. Ich prvé vstúpenie sa vo vypredanom londýnskom Barbican Centre skončilo polhodinovým standing ovation.

Medzi súčasnú špičku world music patria aj španielski Ojos de Brujo. Ich názov znie v preklade Oči čarodejníka a symbolicky načrtáva, o čo tejto pouličnej partičke okolo speváčky a textárky Mariny La Canillas ide. Je to síce flamenco, ale v takej magickej forme, akú vymyslí len málokto. Prímesi hip hopu, rocku, blues, džezu, ale aj punku, reggae a kubánskych rytmov robia z tohto najsymbolickejšieho španielskeho tanca farebnú hudobnú koláž, prekračujúcu hranice Barcelony i celého Španielska.

Absolútnou exotikou bude pre slovenského diváka vietnamská diva Huong Thanh. Dievčina z hudobnej rodiny zo Saigonu síce žije od svojich sedemnástich v Paríži, kde do seba vstrebáva najmä džez, ale aj ďalšie tóny súčasnej hudby, no jej prejav nestratil nič na ázijskej autenticite.

Hitom na súčasnej hudobnej scéne je štýl kuduro, ktorý vznikol asi pred desiatimi rokmi v Angole. Mix afrických rytmov, zouku, techna, housu reggae, hip hopu však už razantne prekročil hranice tejto juhoafrickej krajiny. Kuduro je ako techno, kuduro je ako hip hop, je to neuveriteľná hudba,“ hovorí jeden z najväčších propagátorov tohto štýlu, francúzsky DJ Frederic Galliano. Práve Galliano, ktorého v Angole prezývajú aj Prvý beloch, čo hrá kuduro, vystúpi na Bažant Pohode v Nay Tanečnom dome v sobotu v noci so zoskupením Kuduro Sound System, ktoré tvoria poprední angolskí predstavitelia kudura.

Ak Galliano patrí k európskym priekopníkom kudura, Portugalčania Buraka Som Sistema ho vo fúzii s divokou elektronikou doviedli takmer do dokonalosti, ich prejav je nespútanou smršťou s prvkami dnb, grime, dubstepu či dancehallu. 02 Aréna sa môže v piatok tešiť na pekne divoký večer.

Americkú hudbu budú zastupovať Hot 8 Brass Band. Stačí sa pozrieť na zostavu – tuba, tri trúbky, dva trombóny, saxofón a dva rôzne bubny – a hneď je jasné, že pôjde o poriadnu dychovku.

The Blind Boys of Alabama už na Bažant Pohode spievali, ich gospelovú fantáziu zase dodnes ospevujú účastníci ich koncertu. Partia sedemdesiatročných nevidomých pánov vidí život farebnejšie ako mnohí z nás a každý ich koncert je podľa ich vlastných slov pokusom priblížiť sa bohu.

Aj Alabama 3 hrá americkú hudbu, pritom však pochádzajú z londýnskeho Brixtonu. Ich country pomiešané nielen s acid housom je rovnako zaujímavé ako aj hravé a plné čierneho humoru.

V Londýne majú základňu aj Oi Va Voi, mixujúci elektroniku s tradičným klezmerom. Tsiganoslavomagyaroklezmerclubkulture – tak sami nazvali svoj štýl a o židovskej hudbe hovoria ako o dávnej forme tanečnej klubovej zábavy. 

Klezmer je blízky aj Chassidic Songs, súboru pod vedením bratislavského rabína Barucha Myersa. Chasidké piesne, ktoré naštudovali okrem samotného rabína aj ďalší výnimoční ľudia – violončelista Jozef Lupták, huslista Miloš Valent a akordeónista Boris Lenko, majú vyše štyristoročnú históriu a prepletajú smutné chvíle s radosťami života. Rovnaká atmosféra bude v sobotu v noci panovať aj v otvorenej ČSOB Aréne.

Rovnaké pocity, ale v úplne inom šate, cítiť aj z repertoáru islandskej divy Emiliany Torrini. Konzervatívni priaznivci budú protestovať proti jej zaradeniu do world music, ale Emiliana, rovnako ako jej krajanka Lay Low, má v sebe niečo nepopísateľné, niečo, čo mohlo vzniknúť snáď iba na Islande a priaznivcom tohto žánru sa bude určite páčiť.

Unikátny hudobno-tanečné predstavenie The Őrkő Gypsies from Transylvania zase predstaví popredný maďarský muzikant Istvan Papp, ktorý počas cesty po cigánskych osadách v rumunskej Transylvánii zozbieral tamojšie pôvodné piesne a tance a neskôr ich naštudoval spolu s Gasza Bandom. Na Bažant Pohode sa exkluzívne predstavia v pôvodnej kompletnej zostave.

Klasické kubánske rytmy so slovenským rukopisom zase prinesie zoskupenie Azúcar Cubana, ktoré funguje asi dva roky. Speváčku Janelys a pianistku Yoannu priamo z Havany dopĺňajú slovensko-peruánsky perkusionista Eddy Portella a popredný trubkár Martin Ďurdina.

Slovenskú scénu budú zastupovať aj hudobníci z prešovského zoskupenia Hrdza, za mikrofón sa v sobotu popoludní na Rádio Devín/Rádio_FM stagei opäť postaví Veronika Šoltysová-Rabadová, ktorej sa v marci narodil synček Filip.

Ak je však Slovensko v niečom skutočná svetová hudobná veľmoc, tak je to tradičná muzika, takže na Bažant Pohode nebude chýbať ani množstvo slovenského folklóru. Ľudovú hudbu z Horehronia a Podpoľania zahrá Vrchársky orchester, projekt Juraja Pecníka, v ktorom sa stretnú viacerí primáši z tohto hudobne fascinujúceho regiónu Slovenska. Ďalšími ľudovkami budú Muzička, Mišo Noga a jeho cimbálovka, ale aj trenčiansky detský folklórny súbor Kornička.

V Nay Tanečnom dome diváci pričuchnú k čardášu a verbunku z Cirochy nad Kamenicou, haburskej kolomijke a krutaku, rómskym tancom z Moldavy nad Bodvou, alebo exotickému flamencu, salse či kuduru. Nemusia však len počúvať, ale všetky tieto tance sa priamo na Bažant Pohode aj naučiť.

Podrobné aktualizované informácie o festivale nájdete na stránke www.pohodafestival.sk.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu