Nedeľa, 22. apríl 2018. Meniny má Slavomír, zajtra Vojtech.

FOTO Masový hrob odkryl tajomstvo smrti ruských, cárskych vojakov

Nástroje k článkuZDROJ: sz
FOTO: profimedia.sk

Nahlásiť chybu

Tagy

Výraz hrôzy zostal aj po storočí.
Výraz hrôzy zostal aj po storočí.
28.06.2017 15:53

VARŠAVA - Stavební robotníci narazili v máji tohto roka pri výstavbe novej cesty v Poľsku na hromadný hrob s kostrami desiatok ruských, cárskych vojakov, ktorí padli počas boja pred 150 rokmi. Miesto majú teraz v rukách archeológovia.


Ruskí vojaci prepravovali náklad v hodnote 200-tisíc rubľov, keď ich v auguste roku 1863 zabili poľskí povstalci pod vedením generála Michala Heidenreicha. Ukoristiť sa im podarilo 140-tisíc na udržanie protiruského povstania.

Archeologické práce stále prebiehajú.
FOTO Masový hrob odkryl

Fotografie zobrazujú doširoka otvorené ústa kostier, ktoré ležia tesne vedľa seba na mieste bojového poľa. Archeológovia sa domnievajú, že v masovom hrobe je pochovaných približne 80 ruských vojakov.

FOTO Masový hrob odkryl

FOTO Masový hrob odkryl

V bitke pri Zyrzyne (8. augusta 1863), ktorý sa nachádza na východe krajiny medzi Lublinom a Varšavou, bolo dokopy zabitých 181 ruských vojakov, 282 ich zajali. Bitka pri Żyrzyne bola víťaznou bitkou poľských povstalcov, ktorí sa počas Januárového povstania (1863-1864) neúspešne snažili vydobyť nezávislosť od ruskej nadvlády. Celkovo v Januárovom povstaní bolo zabitých okolo 20 tisíc Poliakov.

FOTO Masový hrob odkryl

FOTO Masový hrob odkryl


Najčítanejšie články