Utorok30. apríl 2024, meniny má Anastázia, zajtra

Lajčák o Tuskovom návrhu: Demonštruje náš záujem, aby Británia ostala v EÚ

Lajčák sa vyjadril k Tuskovmu návrhu.
Lajčák sa vyjadril k Tuskovmu návrhu. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA – Návrh dohody s Veľkou Britániu, ktorý v utorok predstavil predseda Európskej rady Donald Tusk, demonštruje podľa slovenského šéfa diplomacie Miroslava Lajčáka náš záujem, aby Veľká Británia ostala členom Európskej únie.

Minister zahraničných vecí to uviedol dnes po rokovaní vlády. Slovensko tiež podľa neho víta, že Tuskov dokument nepredpokladá otváranie európskych zmlúv. Lajčák však priznal, že v dokumente je stále viacero formulácií "nie úplne špecifických, lebo o tom v piatok budú rokovať splnomocnenci predsedov vlád v Bruseli". Ako vysvetlil, ambíciou je, aby sa otázka požiadaviek Veľkej Británie na Európsku úniu uzavrela na rokovaní Európskej rady 18. a 19. februára.

Lajčák ďalej uviedol, že dokument neobsahuje prekvapenia. Pokiaľ ide o jednotlivé požiadavky Británie, minister tvrdí, že sa kompletne stotožňujeme s Cameronovým návrhom na väčšiu konkurencieschopnosť Európy. Takisto rozumieme aj požiadavke na väčšiu národnú suverenitu. Rozumieme aj požiadavke posilniť úlohu národných parlamentov. Ide o tzv. červenú kartu, ktorá by znamenala, že zákony Bruselu by mohla zablokovať "kritická masa národných parlamentov".

Poslednou, najcitlivejšie vnímanou požiadavkou Británie je však obmedzenie sociálnych benefitov pre ľudí z Európskej únie, ktorí v Británii pracujú. "My rozumieme tomu, že Británia nechce dovoliť, aby bol sociálny systém zneužívaný. Naša červená čiara, to znamená, tam kde si nevieme predstaviť ústup, je diskriminácia našich občanov - tých, ktorí sú v Británii preto, aby pracovali a vlastne prispievajú britskému ekonomickému systému a ich prínos k ekonomike je podstatne väčší, než tie benefity, ktoré dostávajú. Pokiaľ je tam niekto špekulatívne, aby ten systém zneužíval, samozrejme, britská vláda má plné právo, aby s tým skoncovala," priblížil postoj Slovenska Lajčák. 

O požiadavkách Londýna bude premiér Robert Fico hovoriť s britským premiérom Davidom Cameronom vo štvrtok počas svojej pracovnej cesty vo Veľkej Británii, dodal šéf slovenskej diplomacie. Cameron bojuje za reformu Európskej únie. Svojim voličom prisľúbil, že vybojuje pre Londýn ústupky, aby občania Británie v referende o zotrvaní v EÚ nehlasovali proti odchodu, tzv. brexitu.

Cameron žiada väčšiu konkurencieschopnosť Európskej únie, odmieta väčšiu integráciu do EÚ a požaduje väčšiu suverenitu národných parlamentov. Takisto žiada zrušiť povinné prijímanie eura členskými štátmi EÚ. Poslednou požiadavkou bolo obmedzenie sociálnych benefitov aj pre ľudí z krajín EÚ počas prvých štyroch rokov ich pobytu vo Veľkej Británii.

Tuskov návrh dohody však hovorí o tzv. núdzovej brzde, o ktorú bude môcť štát EÚ požiadať, ak nebude zvládať vyplácanie sociálnych dávok. Museli by to však odhlasovať ostatné krajiny európskej dvadsaťosmičky. Ak Cameron vybojuje reformu EÚ, bude vyzývať občanov, aby zahlasovali za zotrvanie Británie v Únii v referende. To by sa mohlo uskutočniť už v júni tohto roka, najneskôr však musí byť do konca roka 2017.

Juncker vyzval Európsky parlament, aby podporil Tuskov návrh pre Britániu 

Návrh predsedu Európskej rady Donalda Tuska, týkajúci sa reformy vo vzťahoch medzi Britániou a Európskou úniou, je "spravodlivý" a mal by dostať podporu Európskeho parlamentu, uviedol dnes počas vystúpenia na plenárnom zasadnutí europarlamentu v Štrasburgu predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

Predseda Európskej rady v utorok zaslal britskému premiérovi Davidovi Cameronovi odpoveď na jeho štyri požiadavky o zreformovaní chodu EÚ, ktoré Británia presadzuje pre svoje zotrvanie v únii. "Vždy som hovoril, že chcem, aby Spojené kráľovstvo zostalo členom Európskej únie na základe spravodlivej dohody. Návrh Donalda Tuska je férový pre Britániu aj pre ďalších 27 členských štátov," povedal Juncker počas rozpravy s europoslancami. 

Zároveň im pripomenul, že Tuskom koncipovaný návrh je spravodlivý aj pre Európsky parlament, ktorý by mal odobriť nové opatrenia o úprave vzťahov EÚ s Britániou. Tuskov návrh znamená okrem iného zavedenie mechanizmu "núdzovej brzdy", ktorý Británii, ale aj ďalším členským štátom EÚ v prípade potreby umožní zastaviť vyplácanie sociálnych dávok pre zamestnancov z iných krajín únie. 

Tento mechanizmus bude možné aktivovať v prípade, ak systémy verejnej správy niektorej krajiny budú preťažené alebo ak národný systém sociálneho zabezpečenia bude obeťou opakovaného zneužívania. Britský premiér vyjadril nádej, že dosiahne dohodu o Tuskových návrhoch aj s ostatnými národnými lídrami, ktorí by mali túto záležitosť vyriešiť na summite EÚ v dňoch 18. a 19. februára v Bruseli. 

Na základe výsledkov summitu Cameron oznámi dátum konania referenda o zotrvaní Spojeného kráľovstva v Európskej únii. Podľa prvých odhadov by sa referendum mohlo konať už v júni tohto roka.

Viac o téme: BritániaDonald TuskMiroslav LajčákEurópska únia
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu