Od apríla by ste už nemali doplácať za takmer 2-tisíc liekov | Topky.sk

°C

Piatok, 13. december 2019. Meniny má Lucia, zajtra Branislava, Bronislava.

Od apríla by ste už nemali doplácať za takmer 2-tisíc liekov

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA
07.04.2013 12:25

BRATISLAVA - Od 1. apríla by pre novú kategorizáciu nemali pacienti doplácať za 1 733 liekov, čo predstavuje 34 % z ich celkového počtu. V porovnaní s januárovou kategorizáciou je to o 70 liekov bez doplatku menej. S doplatkom do jedného eura by sa pacienti mali stretnúť v lekárňach s 732 liekmi. Od jedného do dvoch eur budú doplácať u 672 liekov a od dvoch do 3,5 eura u 343 liekov. Viac ako päť eur by si mali pacienti doplácať za 936 liekov. Vyplýva to zo správy, ktorú Slovenská lekárnická komora (SLeK) zverejnila na svojej webstránke.


Doplatky pacientov za lieky sa podľa komory od apríla zvýšili len u vybraných liekov bez zjavne dokázaného účinku na priebeh ochorenia. Zvyšovanie sa má týkať aj prípadov, kedy výrobcovia liekov nepredložili v stanovenom termíne žiadosť o zníženie ich ceny a za tieto lieky súčasne existuje náhrada bez doplatku, alebo so sociálne únosným doplatkom. Celkovo sa od začiatku mesiaca mali o viac ako jedno euro zvýšiť doplatky pacientov pri 333 liekoch. Medzi liekmi, u ktorých doplatky porástli najviac, rádovo v desiatkach eur, majú byť napríklad tie, ktoré sú určené na liečbu nádorov mozgu, nádorových ochorení kostí či osteoporózy. Komora však prízvukuje, že prakticky na každé ochorenie existuje viacero druhov liekov. "Lekár má možnosť z počtu plne hradených liekov predpísať pacientovi liek bez doplatku alebo s minimálnym doplatkom," konštatuje SLeK.

Od apríla by sa naopak mali o viac ako jedno euro znížiť doplatky pacientov pri 162 položkách. Najvýraznejšie zníženie by malo byť pri liekoch na chronickú pľúcnu infekciu u pacientov s cystickou fibrózou, rakovinu prsníka, či na alergickú nádchu.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články