Bývalý minister: Cyprus čakajú ťažké časy | Topky.sk

°C

Sobota, 7. december 2019. Meniny má Ambróz, zajtra Marína.

Bývalý minister: Cyprus čakajú ťažké časy

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA
04.04.2013 07:35

NIKÓZIA - Cyprus by sa mal pripraviť na dlhšie ťažké obdobie, ktoré ho v krátkodobom horizonte čaká v dôsledku dohody o finančnej pomoci od medzinárodných inštitúcií. V rozhovore to v stredu povedal bývalý cyperský minister financií Michael Sarris.


"Je jasné, že sa urobili chyby. Vklady v bankách nekontrolovane rástli, rovnako ako výdavky vlády. Ale nemyslím si, že to muselo dopadnúť až takto," vyhlásil Sarris, ktorý z ministerského postu odstúpil v utorok, len päť týždňov po sformovaní vlády.

"Myslím si, že škody sa dali napraviť aj bez tohto drastického útoku na cyperskú ekonomiku," dodal bývalý minister s tým, že podpis zmluvy bol napriek tomu dôležitý, lebo ukončil "dlhé obdobie neistoty, ktoré zabíjalo ekonomiku. Jej výhľad na nasledujúce mesiace je napriek tomu naozaj veľmi, veľmi nepriaznivý," myslí si Sarris.

Teraz už bývalý minister z funkcie odstúpil s vyhlásením, že jeho práca sa skončila a jeho pozícia nie je udržateľná, keďže pred svojím pôsobením vo vláde pracoval vo vedení jednej z veľkých bánk v krajine. Jeho vyjadrenie prišlo deň po tom, čo dokončil nerovné vyjednávanie s EÚ a Medzinárodným menovým fondom o podmienkach finančnej pomoci, vďaka ktorej sa krajina bude musieť vzdať veľkej časti financií vo svojom bankovom sektore.

Rozpočtový deficit Nikózie by podľa nich v roku 2013 mal dosiahnuť 2,4 % hrubého domáceho produktu a v roku 2014 narásť na 4,25 %. Z toho vyplýva, že medzinárodní veritelia očakávajú, že cyperská ekonomika sa tento rok zmenší o takmer 8 %, o rok o ďalšie 3 % a až v rokoch 2015 a 2016 bude opäť rásť tempom 1 % ročne.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články