Streda17. júl 2024, meniny má Bohuslav, zajtra Kamila

Othello od W. Shakespeara bude Róm!

Othello v podaní Karola Csina Zobraziť galériu (7)
Othello v podaní Karola Csina

Prvou premiérou v roku 2010 v Divadle Aréna bude Othello. Klasická tragédia Williama Shakespeara tu bude mať prvú premiéru vo štvrtok 14.januára 2010. Od roku 2003 ide o druhé Shakespearovovo dielo uvádzané v Divadle Aréna (15.5.2004 Hamlet, réžia Anton Šulík).

Významný český divadelný režisér Jiří Pokorný pripravil inscenáciu, ktorá dôsledne využíva významy odkryté v brilantnom preklade Ľubomíra Feldeka a hľadá nové motivácie postáv. Odkrýva však aj tragikomickú či priam absurdnú rovinu ich jednania.

„Nikdy som Othella nechcel robiť, pretože mi prišlo ľúto hercov, ktorých natierajú krémom na topánky… . Preto mi prišiel vhod nápad Juraja Kukuru, ktorý ma na túto inscenáciu oslovil. Navrhol, nech Othello nie je Maur, ale Róm a tiež že by ho mal hrať ozajstný Róm. Vraj Othello je rovnaký ako my všetci, ale pritom iný. Tento paradox je tiež hnacím motorom našej práce,“ vyjadril sa režisér Pokorný pred premiérou.

Autor prekladu Ľubomír Feldek upozorňuje na nadčasový význam hry: „Shakespearov Othello vždy bol a stále zostáva predovšetkým dobre napísanou rodinnou tragédiou - no jeho autor určite už vtedy, keď ho písal, vedel toho dosť aj o mohutnej a predsa tak ľahko zraniteľne rodine tohto sveta“.

Moderná vizuálna stránka a scéna je prácou Jiřího Pokorného, jeho réžiu dopĺňa miestami dynamická moderná hudba, ktorú skomponoval známy český hudobník Václav Noid Bárta. Výsledkom je podmanivé divadelné predstavenie, ktoré môže byť okrem tragického príbehu lásky aj strhujúcou detektívkou či thrillerom.

V novom naštudovaní Othella v Divadle Aréna diváci uvidia známe herecké tváre (Karol Csino, Danica Jurčová), ale aj ich mladších hereckých kolegov (Gabriela Marcinková, Juraj Ďuriš, Jozef Bujdák, Roman Poláčik, Eva Sakálová a ďalších).

 

1. premiéra: štvrtok 14. januára 2010 o 19,00 hod v Divadle Aréna

2. premiéra: piatok 15. januára 2010 o 19,00 hod v Divadle Aréna

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu