Piatok, 2. december 2022. Meniny má Bibiána, Viviána, zajtra Oldrich.

Do kín prichádza Muzika na slovenskú nôtu

MuzikaGaléria fotiek (6)
Muzika

BRATISLAVA - Do slovenských kín dnes prichádza nový slovensko-nemecký film Muzika. Diváci ho mali možnosť vidieť v predpremiére na Medzinárodnej prehliadke filmu, televízie a videa Febiofest 2008. Nový film Juraja Nvotu má na konte dve ceny Igric a 14 nominácií na národné filmové ceny Slnko v sieti.


Režisér do svojho filmu obsadil súčasnú hereckú generáciu v zložení Ľuboš Kostelný, Táňa Pauhofová, Dorota Nvotová, Marek Geišberg, Jan Budař a ďalší. V tragikomédii z prelomu 70. a 80. rokov stvárnili mladých ľudí, ktorí sa trápia s vlastnými životmi, láskou, žiarlivosťou, pokušením. "Juraj vkladá do hercov veľkú dôveru, čo ma niekedy vedelo až vyľakať, pretože som plný pochybností," povedal o spolupráci s Nvotom predstaviteľ hlavného hrdinu Martina Juneca Ľuboš Kostelný.

I so svojou filmovou manželkou Táňou Pauhofovou prijali ponuku zahrať si v Muzike bez váhania. Pre režiséra bolo pri obsadzovaní hercov najdôležitejšie oslobodiť sa od kultového predobrazu postáv. "Táňa Pauhofová ako Marfa nemala dosť kíl, podobne sa môže zdať, že ani Marek Geišberg nebol na Žofrého dosť vymletý. Dorota Nvotová sa do postavy Anče zdala prichytrá a Honzo Budař zasa málo manipulátorský," uviedol Nvota.

Film vznikol podľa rovnomennej poviedky Petra Pišťanka. "Poviedka je plná zdevastovaných ľudí. Tomu som sa snažil vyhnúť, aby neboli karty hneď na začiatku jednoznačne rozdané," povedal Nvota. Petra Pišťanka a Juraja Nvotu spojil producent Marian Urban cez scenáristu Ondreja Šulaja. Na tom, aby dostali príbeh čo najbližšie k videniu sveta Juraja Nvotu, pracovali niekoľko rokov.

Nvota nakrútil film Muzika zachytávajúci minulý režim tak, aby oslovil i divákov, ktorí v tom období ešte neboli na svete. "Niekto povedal, že svet ide stále dopredu, ale mladosť sa musí začínať vždy od začiatku. Je to o rodine, mužoch, ženách, láske. Išlo o to, vydolovať z tej dobovej poviedky niečo, čo presahuje do prítomnosti," vysvetlil Nvota. Už v škole sa naučil, že dobré obsadenie znamená 50 percent réžie. Dbal o to, aby sa herci poznali, ale museli si byť zároveň cudzí. Podľa Nvotu tak mohli prežívať prekvapenia a byť stále v tvorivom napätí. Pri nakrúcaní im už len naznačoval, ako majú pracovať. "Bola som prekvapená, že Juraj veľmi málo hercov režíruje. Pozeral sa na nás a len nám naznačoval. Bola som prekvapená, ako to funguje," prezradila Dorota Nvotová.

Film Muzika prináša tragikomický príbeh mladého muzikanta Martina Juneca, ktorý si svoj talent a možnosti uvedomuje len okrajovo. O to jednoduchšie a divokejšie sa zaplieta do deštruktívnych vzťahov. Žije u svokrovcov neďaleko veľkého mesta len pár krokov od rakúskych hraníc, miluje džez a svoju ženu. Zapáči sa mu však i miestna radodajka Anča Pichačka. Martin pôvodne hrával na saxofón len vo vodárni, kde pracoval ako mastič. Na dedinskej svadbe si ho však všimne Hruškovič a začína sa smiešnobolestný príbeh kapely HuRyTan.Pozrite si videoklip k filmu Muzika>> 
 

Najčítanejšie články