Nedeľa, 5. december 2021. Meniny má Oto, zajtra Mikuláš.

SNM pripravilo megaprojekt o živote Slovenska v 20. storočí

 Výstava je prechádzkou 20. storočím.
Výstava je prechádzkou 20. storočím.
15.02.2008 13:00

BRATISLAVA - Slovensku v minulom storočí sa venuje doteraz najväčší projekt Slovenského národného múzea (SNM) Ako sme žili? Slovensko v 20. storočí.


Výstava, ktorá je prístupná od piatku 15. februára v budove múzea na Vajanského nábreží v Bratislave, vznikla pri príležitosti 15. výročia vzniku Slovenskej republiky a vyhlásenia Roka Andreja Kmeťa, zakladateľa SNM a priekopníka múzejníctva na Slovensku. Agentúru SITA informovala Monika Ondrejovičová zo SNM.

Autori projektu sa snažili zmapovať zmeny na Slovensku v dynamickom storočí a zamerali sa najmä na každodenný život jeho obyvateľov. Výstava je tak prechádzkou 20. storočím, ktorá podľa Ondrejovičovej "nemá diváka ohúriť množstvom informácií, ale pomôcť návštevníkovi vcítiť sa do ducha doby, a to prostredníctvom promenády po meste, počúvaním dobového rozhlasového vysielania, sledovaním televíznych prenosov či návštevou bežnej rodiny v jej vidieckom dome na dedine alebo v panelákovom byte." Návštevníci si budú môcť obzrieť napríklad zákop z prvej svetovej vojny, školskú triedu z čias Františka Jozefa, krajčírsku dielňu z obdobia vojnovej Slovenskej republiky či spálňu panelového bytu z obdobia Československej socialistickej republiky v rokoch normalizácie. Kultúre venovali tvorcovia samostatnú časť v priestore Zimnej záhrady.

Výstavu bude sprevádzať projekcia pre deti a dospelých, divadelná produkcia, výstavy karikatúr, fotografií, grafík a obrazov známych slovenských autorov, moderované diskusie s priamymi účastníkmi vybraných historických udalostí či koncerty. Pre deti a školy pripravilo SNM vzdelávacie a voľnočasové aktivity.

Galéria


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SNM

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články