Obetoval vzťahy a stvoril senzáciu. Môj boj otvorí Divadelnú Nitru | Topky.sk

Utorok, 20. august 2019. Meniny má Anabela, zajtra Jana.

Obetoval vzťahy a stvoril senzáciu. Môj boj otvorí Divadelnú Nitru

Zdroj: divadelna nitra
14.09.2018 10:00

Jeden z najvýznamnejších poľských divadelných súborov TR Warszawa a jeho veľkolepá inscenácia Môj boj otvorí už o dva týždne – v piatok 28. septembra – Medzinárodný festival Divadelná Nitra 2018. Inscenáciu pripravil vyhľadávaný poľský režisér Michał Borczuch. Keď jeho Apokalypsa otvárala nitriansky festival pred tromi rokmi, zaznamenala medzi divákmi aj kritikmi mimoriadny úspech.


Môj boj je adaptáciou bestsellerovej autobiografickej série nórskeho spisovateľa Karla Ove Knausgårda Min Kamp. Šesť zväzkov a takmer 3 600 knižných strán pretavil Borczuch so súborom TR Warszawa do inscenácie, ktorá v Poľsku patrí k najoceňovanejším aj najdiskutovanejším dielam sezóny.

„So súborom hercov, zvyknutých stvárňovať na javisku nedramatické situácie spôsobom, ktorý je pre diváka strhujúci, vytvoril režisér a jeho tím fascinujúce javiskové dielo, svojou inovatívnosťou konkurujúce novátorstvu Knausgårdovho románu,“ hovorí o inscenácii jeden z kurátorov programu Divadelnej Nitry Ján Šimko. „Borczuch na javisko neprináša klasickú dramatizáciu, ale z prvkov a formálnych inovácií románu vytvára inscenáciu, v ktorej divadelnými prostriedkami kladie otázky, aké román už položiť nemohol,“ pokračuje.

Obetoval vzťahy a stvoril
Zdroj: divadelna nitra

Karl Ove Knausgård na mnohých stranách svojej rozsiahlej literárnej fresky doslova vyčerpávajúco popisuje aj tie najbanálnejšie úkony ako upratovanie, nakupovanie, kŕmenie detí či bežný telefonický rozhovor. Takýto pokus uchopiť život, ktorý človeku uniká, sa stal takmer okamžite literárnou senzáciou. Dokonalá autenticita aj najintímnejších detailov však zároveň nevyhnutne viedla k tomu, že Knausgård obetoval vlastné medziľudské vzťahy, vrátane tých rodinných.

Obetoval vzťahy a stvoril
Zdroj: divadelna nitra

„Ostatní k nám môžu mať veľmi blízko, môžu byť súčasťou rodiny, ale keď sú konfrontovaní s naším egom, redukujú sa na postavy v románe,“ hovorí režisér inscenácie Michał Borczuch, ktorý pri adaptácii a inscenovaní diela stavil logicky na prácu s každodennými situáciami a zároveň na experiment s divadelnou formou. „Knausgård na nás apeluje, aby sme z našich životov vyprodukovali literatúru. Ale tu je paradox: keď náš život nadobúda význam, akýkoľvek iný život – aj keď sa uchová v úplných detailoch – sa stáva anonymným,“ pokračuje.

Vychádzajúc z literárneho textu takto ostro zameraného na skúmanie seba samého inscenácia Môj boj napokon vypovedá o tendencii sebaprezentácie a s ňou úzko súvisiacej straty súkromia, aká sprevádza život jednotlivcov na sociálnych sieťach. Zaradenie diela do programu Divadelnej Nitry jednoznačne ukazuje, ako obsahovo najvyhranenejší festival scénického umenia na Slovensku vo svojom programe skúma, zaznamenáva aj anticipuje stav spoločnosti.

Obetoval vzťahy a stvoril
Zdroj: divadelna nitra

V rámci hry s predponou a slabikou RE – tohtoročnou témou Divadelnej Nitry – priradil festival Borczuchovej inscenácii pojem REminiscencia.

„Javisková verzia diela Môj boj je o našej túžbe po normálnosti, skutočnom živote, ktoré hľadáme vo viac či menej maskovaných fikciách,“ napísal v recenzii inscenácie popredný poľský kritik Witold Mrozek pre Gazetu Wyborczu.

Obetoval vzťahy a stvoril
Zdroj: divadelna nitra

Medzinárodný festival Divadelná Nitra 2018 sa začne 28. septembra a potrvá do 3. októbra. Vstupenky na všetky predstavenia, ktoré ponúkne, sú už v predaji online v sieti predpredaj.sk aj v pokladnici festivalu vo foyer budovy Divadla Andreja Bagara v Nitre.

-reklamná správa- 


Galéria


Nástroje k článkuPR článok

ZDROJ: divadelna nitra

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články