Štvrtok, 5. august 2021. Meniny má Hortenzia, zajtra Jozefína.

Růžičková zomierala opustená

Helena Růžičková
Helena Růžičková
13.06.2008 11:00

Neexistuje vraj nič horšie, ako keď rodič prežije svoje dieťa. Helena Růžičková (†67) nielenže pochovala krátko pred vlastnou smrťou syna Jirku, ale aj manžela Jiřího. Dnes by mala nezabudnuteľná Škopková z trilógie Slunce, seno ... 72 rokov. Podľahla však boju s rakovinou.


Komediálna trilógia Slunce, seno a ... je presne tou, pri ktorej sa každému automaticky vynorí meno Helena Růžičková. Hoci nemala postavu modelky, tento „handicap“ premenila na prednosť. Divákov dokázala rozosmiať nielen v troch dieloch letnej komédie, ale napríklad aj v príbehoch rodiny Homolkovcov. Jej humor bol zrozumiteľný úplne všetkým.

Růžičková si životný optimizmus zachovala aj v posledných dvoch rokoch života, kedy bojovala s rakovinou. Jej poslednou úlohou bola predavačka zeleniny v komédii Kameňák 2. Jej chuť do života bola neuveriteľná. Zomrela 17 dní pred tým, než mala na javisku prijímať kvety za túto rolu, ale aj za odvahu, s ktorou napriek zákernému ochoreniu nakrúcala.

Jej odhodlanie zvíťaziť nad rakovinou spísala v knihách, v ktorých popisovala svoj boj s touto chorobou. Posledné roky života však boli pre Růžičkovú mimoriadne smutné. V roku 1999 prišla o syna, ktorý po jej boku vystupoval v niekoľkých filmoch. Rok pred jej vlastnou smrťou jej zubatá vzala po takmer polstoročí manželstva muža Jirku.

Táto vynikajúca herečka sa na nás z filmového neba usmieva už štyri roky. Snáď aspoň tam s ňou majú veselo.

Filmy:
Všichni dobří rodáci (1968)
Ecce homo Homolka (1969)
Hogo fogo Homolka (1970)
Homolka a tobolka (1972)
Slunce, seno, jahody (1983)
Slunce, seno a pár facek (1989)
Slunce, seno, erotika (1991)
Trhala fialky dynamitem (1992)
Kameňák 2 (2004)

Galéria

Helena Růžičková

Nástroje k článkuZDROJ: Daniela Majorová
FOTO: Bleskovky

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články