Zo Slovenska má byť v noci vidno polárnu žiaru! | Topky.sk

Streda, 26. jún 2019. Meniny má Adriána, zajtra Ladislav, Ladislava.

Zo Slovenska má byť v noci vidno polárnu žiaru!

ilustračné foto
ilustračné foto
03.08.2010 09:30

WASHINGTON - Polárnu žiaru, ktorú je bežne vidno len na územiach bližších k zemským pólom, by malo byť tentokrát vidieť aj v častiach planéty bližších k rovníku, vrátane Slovenska. Podľa amerických vedcov, ktorých cituje internetový spravodajský server o vesmíre Space.com, sa oplatí pozerať smerom na sever v noci z utorka na stredu.


Dôvodom, prečo by malo byť polárnu žiaru zrejme vidieť aj z území s nižšou zemepisnou šírkou, sú silné slnečné búrky a erupcie slnečného vetra, ku ktorým došlo v nedeľu. Plazma z vrchnej atmosféry Slnka bola navyše nasmerovaná priamo na Zem, čo je podľa amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) veľmi neobvyklé.

Nedeľňajšie erupcie podľa NASA naznačujú, že Slnko sa po niekoľkoročnom útlme opäť prebúdza k životu. Posledné solárne maximum, teda obdobie zvýšenej slnečnej aktivity a častejších erupcií, bolo v roku 2001. Keďže cyklus slnečnej aktivity je jedenásťročný, ďalšie maximum by malo nastať v roku 2012.

Silný slnečný vietor už v minulosti viackrát spôsobil, že polárnu žiaru bolo vidno aj zo strednej Európy. V roku 2003 sa napríklad dala pozorovať aj zo severného Talianska.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: bleskovky

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články