Pondelok, 4. júl 2022. Meniny má Prokop, zajtra Cyril, Metod.

Desiatky mladých ľudí sa nechali zámerne nakaziť KORONAVÍRUSOM: Toto sa s nimi stalo

Ilustračné fotoGaléria fotiek (3)
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images

LONDÝN - Vedci po prvýkrát zámerne nakazili mladých zdravých ľudí koronavírusom. Polovica účastníkov štúdie sa infikovala a testy túto skutočnosť odhalili už po dvoch dňoch. Informuje o tom vedecký časopis Nature, ktorý v súčasnosti štúdiu skúma.


Výsledky zverejnené na serveri Research Square môžu podľa vedcov pomôcť pri ďalšom skúmaní vakcín, antivirotík a imunitných reakcií organizmu na ochorenie COVID-19. Na štúdii pod vedením odborníkov z londýnskej Kráľovskej univerzity (ICL) sa zúčastnilo 34 dobrovoľníkov vo veku od 18 do 30 rokov. Prví účastníci boli infikovaní len veľmi nízkou dávkou vírusu, ktorá zodpovedala jeho približnému množstvu v jednej respiračnej kvapôčke. Vystavení boli ešte počiatočnému kmeňu koronavírusu, ktorý cirkuloval v Británii v lete 2020. 

Väčšina z nich mala len mierne alebo žiadne príznaky. Medzi symptómami, ktoré sa najzreteľnejšie prejavili na piaty deň od nákazy, bola napríklad bolesť hrdla, upchatý nos, kýchanie či strata chuti a čuchu. Horúčka sa u účastníkov objavila len zriedkavo, pretrvávajúcim kašľom netrpel nikto. Práve strata chuti a čuchu sa objavila u 70 percent infikovaných. Tento problém u niektorých účastníkov potom pretrvával aj viac než polroka. Výsledky štúdie tiež naznačujú, že antigénové testy dokážu spoľahlivo indikovať prítomnosť vírusu u človeka už po prvých dvoch dňoch infekcie. 

Ilustračné foto
Galéria fotiek (3)
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images

Vírus sa množil neuveriteľne rýchlo

Vedci detailne sledovali meniacu sa úroveň vírusu SARS-CoV-2 v organizme účastníkov od úplného začiatku ich ochorenia až do jeho konca. U infikovaných sa vírus množil až neuveriteľne rýchlo, pričom vysoké hladiny zostávali v tele človeka priemerne deväť až dvanásť dní. Týkalo sa to symptomatických aj asymptomatických pacientov. Vedci sa snažili pochopiť aj to, prečo sa toľko ľudí nenakazilo vôbec. Niektorí z nich mali v tele počas krátkych periód veľmi nízke hladiny vírusu. To naznačuje, že ich imunitný systém aktívne bojoval s vírusom, vysvetľuje vedúci štúdie Christopher Chiu, lekár a vedec z ICL. V ďalších štúdiách sa experti pokúsia nájsť príčinu tohto javu. 

Na britskej štúdii, ktorú začali v októbri 2020, sa podieľali aj vedci z Dublinskej súkromnej organizácie Open Orphan. Prví účastníci boli vírusu vystavení začiatkom roka 2021, po čom museli stráviť dva týždne v prísnej nemocničnej izolácii. Za účasť vo výskume dostali odmenu 4565 libier (5485 eur). 

Desiatky mladých ľudí sa
Galéria fotiek (3)
Zdroj: TASR/AP Photo/Petr David Josek

Podobné štúdie vedci na ľuďoch vykonávajú už desaťročia pri skúmaní chrípky, malárie a mnohých ďalších infekcií. Podľa niektorých z nich uskutočnenie takýchto štúdií so SARS-CoV-2 v prvých mesiacoch pandémie mohlo urýchliť vývoj vakcín proti ochoreniu. Iní to však považovali za príliš riskantné v čase, keď sa o koronavíruse a jeho potenciálnej liečbe vedelo len málo, pričom poukazovali na ohrozenie života dobrovoľníkov a neetickosť tejto štúdie. Tím vedcov plánuje spustiť ďalší výskum, ktorý vystaví očkovaných ľudí variantu delta. Pokúsia sa identifikovať imunitné faktory, ktoré chránia ľudí pred infekciou po očkovaní.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články