Štvrtok, 26. máj 2022. Meniny má Dušan, zajtra Iveta.

FOTO Záhada múmií v katakombách na Sicílii už desaťročia máta vedcov: V tomto spočíva ich tajomstvo

Ilustračné fotoGaléria fotiek (4)
Ilustračné foto
Zdroj: profimedia.sk

PALERMO - V katakombách pod sicílskym Palermom sa nachádza vyše tisíc múmií a kostier vrátane pozostatkov najmenej 163 detí. Zistiť, ako tieto deti žili a ako zomreli, sa pomocou röntgenu pokúsi medzinárodný vedecký tím pod vedením britskej výskumníčky, napísal denník The Guardian.


"Predchádzajúce bádania sa v prvom rade sústredili na dospelých, zatiaľ čo deti boli z veľkej časti prehliadané," píše na svojich stránkach výskumný tím na čele s archeologičkou Kirsty Squiresovou z anglickej Staffordshirskej univerzity. Pozornosti sa dostalo len mumifikovaným pozostatkom Rosalie Lombardovej, ktorá zomrela na zápal pľúc týždeň pred svojimi druhými narodeninami v roku 1920. 

FOTO Záhada múmií v
Galéria fotiek (4)
Zdroj: profimedia.sk

Katakomby kapucínskych mníchov obsahujú 1284 mumifikovaných tiel a ďalších pozostatkov, čo z nich robí najväčšiu zbierku múmií v Európe. Zatiaľ čo z niektorých detských tiel ostali už len kosti, ďalšie sa zachovali natoľko dobre, že deti vyzerajú, akoby len spali. Dvojročný výskum sa bude sústrediť na pozostatky detí, ktoré zomreli medzi rokmi 1787 a 1880, a na 41 tiel, ktoré sú uložené v takzvanej detskej kaplnke. Odborníci nepoznajú identitu, príčinu smrti ani anamnézu žiadneho z detí; ceduľky, ktoré pri sebe majú pripevnené iné múmie, sa u týchto už dávno rozpadli. 

FOTO Záhada múmií v
Galéria fotiek (4)
Zdroj: profimedia.sk

Práca pomocou prenosného röntgenu

Výskumníci dúfajú, že sa im podarí zistiť viac o živote a smrti zomrelých pomocou kombinácie anatomických nálezov a archívnych záznamov. K dispozícii majú aj dve knihy s menami a rokmi úmrtia. Experti chcú s prácou na mieste začať už v priebehu januára. "Vezmeme si so sebou prenosný röntgen a vytvoríme stovky snímok detí z rôznych uhlov. Dúfame, že sa lepšie zoznámime s ich vývojom, zdravím a identitou a porovnáme biologické zistenia s viacerými kultúrnymi záležitosťami: ako boli jednotlivci mumifikovaní a aké oblečenie na sebe majú," uviedla Squiresová. 

FOTO Záhada múmií v
Galéria fotiek (4)
Zdroj: profimedia.sk

Katakomby, ktoré predtým slúžili pre zosnulých mníchov rádu kapucínov, sú teraz trochu morbídnou, ale populárnou turistickou atrakciou. Mnísi tu v druhej polovici 16. storočia vytvorili masový hrob pre svojich zosnulých, po jeho naplnení ale začali so stavbou prvých katakomb. Keď však prišlo na premiestnenie mŕtvych, mníchov prekvapilo, že časť tiel sa pôsobením prírodných vplyvov mumifikovala. Považovali to za vôľu božiu, a telá preto vystavili ako relikvie. V roku 1787 zverejnili list, podľa ktorého mohol byť v katakombách po smrti uchovaný ktokoľvek z celého regiónu vrátane detí.

FOTO Záhada múmií v katakombách na Sicílii už desaťročia máta vedcov: V tomto spočíva ich tajomstvo

Viac o téme:


 

Súvisiace články

Najčítanejšie články