°C

Sobota, 8. august 2020. Meniny má Oskár, zajtra Ľubomíra.

Experti varujú pred fajčením: Súvislosť medzi ním a ochorením COVID-19!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: gettyimages.com
09.07.2020 08:35

LONDÝN - Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) oznámila, že fajčenie sa spája s vyšším rizikom ťažkého priebehu ochorenia COVID-19 a úmrtia naň u hospitalizovaných pacientov, hoci WHO nevie presne uviesť, o koľko je toto riziko väčšie.


Vo vedeckej práci zverejnenej minulý týždeň odborníci z WHO skúmali 34 vydaných štúdií o spojitosti fajčenia a ochorenia COVID-19, pokiaľ ide o pravdepodobnosť nakazenia, hospitalizáciu, závažnosť priebehu choroby a smrť. Organizácia poukázala na to, že fajčiari tvoria okolo 18 percent pacientov hospitalizovaných s novým koronavírusom, a že existuje výrazná súvislosť medzi tým, či pacient fajčil alebo nie a závažnosťou jeho ochorenia, druhom nutných nemocničných zásahov a rizikom smrti.

Experti varujú pred fajčením:
Zdroj: pixabay.com

Francúzski výskumníci vydali v apríli menšiu štúdiu, podľa ktorej fajčiarom menej hrozí, že sa nakazia a ochorejú na COVID-19, a plánovali testovať na pacientoch aj zdravotníkoch nikotínové náplasti. Ich zistenia však vtedy mnohí vedci spochybnili a poukazovali na nedostatok vyčerpávajúcich údajov.

Pozor, ak cítite tento smrad! Môže ísť o varovný signál prítomnosti koronavírusu

WHO najnovšie uviedla, že "dostupné dôkazy naznačujú, že fajčenie súvisí so zvýšenou závažnosťou ochorenia a úmrtnosťou u pacientov hospitalizovaných s COVIDom-19". Organizácia OSN tiež odporučila, aby ľudia prestali fajčiť.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/np ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články