°C

Streda, 15. júl 2020. Meniny má Henrich, zajtra Drahomír.

Lekári varujú: Nikdy nedávajte dieťaťu mladšiemu ako polroka vodu!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
02.07.2020 08:33

ROCHESTER - Odborníci tvrdia, že by ste svojmu dieťaťu nikdy nemali dávať vodu, pokiaľ je mladšie ako šesť mesiacov. Údajne to totiž môže viesť k otrave detského organizmu vodou. Batoľatá všetky potrebné živiny dostávajú napríklad z materského mlieka.


Pitný režim je mimoriadne dôležitý, obzvlášť v teplom, letnom období. Podľa dietologičky Katie Zeratskyovej z kliniky Mayo v Rochestri v americkom štáte Minnesota a lekárnika Abbasa Kananiho to ale neplatí pre deti mladšie ako pol roka. Tie by údajne nemali vôbec prijímať vodu. Ak predsa len máte nutkanie ju v horúcich dňoch dať svojmu bábätku, vedzte, že robíte zle. Hrozí totiž, že svoje dieťa takto otrávite.

Lekári varujú: Nikdy nedávajte
Zdroj: Getty Images

Faktom je, že batoľatá vodu nepotrebujú. Podľa odborníkov dokážu žiť bez vody až do jedného roku života. "Všetky potrebné tekutiny dostávajú z materského mlieka alebo dojčenskej výživy," vysvetlila Zeratskyová. Kanani doplnil, že žalúdok batoliat je mimoriadne malý. Preto hrozí, že sa ľahko naplní vodou a dôjde k intoxikácii. "Podávanie vody batoľaťu môže ovplyvniť jeho schopnosť prijímať ostatné živiny," uviedol. 

Vedci raz a navždy vysvetlili, či cukor spôsobuje hyperaktivitu u detí: Rodičia, čítajte!

Otrava vodou nastáva vtedy, ak za krátky čas človek príjme príliš veľa tekutiny. Automaticky sa tak zníži hladina sodíka v tele. To následne zaťaží obličky, čo vedie k nerovnováhe elektrolytov. Tento stav môže neskôr spôsobiť opuch mozgu alebo záchvaty a tak môže dokonca ohroziť život.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/pk

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články