°C

Streda, 2. december 2020. Meniny má Bibiana, zajtra Oldrich.

FOTO Pes trpí zriedkavou poruchou: Vďaka nej vyzerá neuveriteľne roztomilo

Zdroj: profimedia.sk
02.12.2019 11:40

PHOENIX - Nemeckému ovčiakovi veterinár diagnostikoval hypofýzny nanizmus, čo znamená, že nestarne rovnako ako iné psy. Ranger má dva roky, no stále vyzerá ako šteňa. Odborníci sa o jeho chorobe dozvedeli po tom, čo sa nakazil parazitom. Napriek svojej abnormalite sa teší veľkej obľube na Instagrame.


Shelby Mayo z arizonského Phoenixu je majiteľkou ovčiaka menom Ranger, ktorý má zvláštnu chorobu. V jej dôsledku bude stále vyzerať ako šteniatko. Najprv sa nakazil parazitom giardia lamblia. Po zotavení si majiteľ všimol, že psík nerastie obvyklým tempom. Vzal ho teda k veterinárovi, ktorý Rangerovi diagnostikoval hypofýzny nanizmus. 

FOTO Pes trpí zriedkavou
Zdroj: profimedia.sk

"Keď sme Rangera dostali od šľachtiteľa, bol menší ako všetky ostatné psy jeho druhu, ale mysleli sme si, že je to kvôli tej parazitárnej infekcii. Zároveň sme zistili, že Ranger mal rozsiahlu infekciu aj v krku. Nakoniec sa nám to podarilo dostať pod kontrolu a o niekoľko mesiacov neskôr sme sa dokázali zbaviť aj parazita," vysvetľuje Mayo.

FOTO Pes trpí zriedkavou
Zdroj: profimedia.sk

Odvtedy však Ranger prestal rásť. Veterinár mal podozrenie na genetickú mutáciu hypofýzy. Shelby sa domnieval, že genetický deficit jeho psa spôsobilo šľachtenie. "Ranger bol prvým psom, ktorého šľachtiteľ vyšľachtil z konkrétnych plemien," uvádza s tým, že možno došlo ku genetickej chybe a šľachtiteľ už viac nekríži tieto dve plemená, aby druhých psov nepostretol rovnaký osud. 

FOTO Pes trpí zriedkavou
Zdroj: profimedia.sk

Ranger vďaka svojej chorobe pôsobí roztomilo, no v minulosti si musel pretrpieť množstvo zdravotných komplikácií. Napriek tomu bol vždy vitálnym psom. "Je šťastný a zdravý, rád poskakuje naokolo a hrá sa s loptičkou a pískacími hračkami," dodal Mayo, ktorý dokonca svojmu psovi založil instagramový účet, kde má množstvo fanúšikov.


Galéria


Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/pk

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články