°C

Streda, 12. august 2020. Meniny má Darina, zajtra Ľubomír.

FOTO Pláž vo Fínsku zaplavili obrie čudá: Ľudia sú v úžase, ešte nič také nikdy nevideli

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
09.11.2019 12:07

HELSINKI - Tisíce ľadových vajíčok rôznych veľkostí cez víkend zaplnili pláž vo Fínsku. Nezvyčajnú situáciu podľa expertov spôsobila kombinácia nízkych teplôt, silného vetra a vĺn. Informoval o tom dnes spravodajský web BBC.


Ľadové gule sa v nedeľu objavili na pláži na ostrove Hailuto, ktorý leží v Botnickom zálive medzi západným pobrežím Fínska a východným pobrežím Švédska. Pozoruhodnú scenériu zachytil amatérsky fotograf Risto Mattila. "Bol som na pláži Marjaniemi so svojou manželkou. Bolo slnečno, asi -1 stupňa Celzia a fúkalo," povedal.

"Videli sme tam tento úžasný jav, pozdĺž pláže pri vode boli snehové a ľadové gule," doplnil. Podľa Mattila sa veľkosť ľadových guľou líšila, tie najmenšie boli veľké asi ako slepačie vajce, najväčše asi ako futbalová lopta. "Bol to naozaj úžasný pohľad. Za 25 rokov, čo žijem v tejto oblasti, som nikdy nič také nevidel," povedal s tým, že keďže pri sebe mal fotoaparát, rozhodol sa vyfotiť si ich. 

Tvorbe ľadových vajíčok podľa experta BBC na počasie Georga Goodfellowa napomáha silný vietor a nízke teploty. "V podstate ide o to, že sa tvorí z kusov ľadových dosiek, ktoré omieľajú vlny," povedal. "Môžu sa zväčšiť, keď na ich povrchu zamrzne morská voda, tiež sú potom hladšie," vysvetlil a dodal, že hladké ľadové guličky môžu na pláži skončiť pri odlive či keď ich tam zanesie vietor.

Podobný jav bol v minulosti k videniu aj v Rusku. V roku 2016 obrovské ľadové a snehové gule pokryli 18 kilometrov pobrežia neďaleko sibírskej Nydy. Najmenšie gule boli veľké asi ako tenisové loptičky, tie najväčšie mali priemer asi jedného metra.


Nástroje k článku


ZDROJ: ČTK

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články