Vysoké Tatry pred 40 rokmi zažili jednu z najtragickejších havárií svojho druhu | Topky.sk

Piatok, 18. október 2019. Meniny má Lukáš, zajtra Kristián.

Vysoké Tatry pred 40 rokmi zažili jednu z najtragickejších havárií svojho druhu

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP
04.07.2019 12:40

POPRAD - Jedna z najtragickejších havárií vrtuľníku na území Slovenska sa stala 25. júna 1979. Pád stroja Mi-8, ktorý smeroval ku zranenej turistke vo Vysokých Tatrách, si vtedy vyžiadal životy siedmich ľudí a dvaja členovia posádky utrpeli ťažké zranenia.


Keď 25. júna v popoludňajších hodinách zavolal na dispečing Tatranskej horskej služby turista z vtedajšej Nemeckej demokratickej republiky (NDR), že sa jeho krajanka zranila pri zostupe z Bystrého sedla do Mlynickej doliny, všetko nasvedčovalo tomu, že pôjde o rutinnú záchrannú akciu. Okolo tretej poobede sa vzniesol vrtuľník s deväťčlennou posádkou nad Starý Smokovec a zamieril hľadať zranenú ženu. Po štyridsiatich minútach však Mlynickou dolinou otriasol výbuch. 

Vrtuľník sa počas pokusu o priblíženie k výbežku Štrbského štítu dostal do veternej turbulencie a pri tvrdom dopade stratil koleso, následne sa mu odlomila časť chvosta a stal sa neovládateľným. Zrútil sa cez skalný prah, zároveň mu explodovali nádrže s pohonnými hmotami. Priamo na mieste nešťastia zahynulo šesť ľudí, siedma obeť zomrela po piatich dňoch v nemocnici, ďalší dvaja členovia posádky boli ťažko zranení a museli podstúpiť dlhú rekonvalescenciu. Turistka z NDR sa vrátila z doliny nakoniec po vlastných. 

Vyšetrovanie tragédie ukázalo, že sovietsky stroj Mi-8 bol svojimi rozmermi a hmotnosťou úplne nevhodný pre manévrovanie v úzkych tatranských dolinách. Kvôli tejto nehode horská služba na niekoľko rokov prestala zachraňovať turistov v horách pomocou vrtuľníkov. O dva roky skôr, v októbri 1977, zomrela pri jednej z najutajovanejších leteckých katastrof v Československu manželka vtedajšieho prezidenta Gustáva Husáka, Viera. Pri havárii vrtuľníku neďaleko Bratislavy vtedy okrem nej zahynuli ďalší štyria členovia posádky. Najviac mŕtvych na území bývalého Československa si v septembri 1972 vyžiadala nehoda vojenského vrtuľníku Mi-4, ktorému sa utrhol nosný rotor pri obci Rudíkov v okrese Třebíč. Zomrelo vtedy desať ľudí. 


Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/np ZDROJ: ČTK

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články