FOTO Archeológovia pri skúmaní paláca rímskeho cisára Nera natrafili na tajnú komnatu | Topky.sk

Nedeľa, 21. júl 2019. Meniny má Daniel, zajtra Magdaléna.

FOTO Archeológovia pri skúmaní paláca rímskeho cisára Nera natrafili na tajnú komnatu

Zdroj: Facebook/Parco archeologico del Colosseo
15.05.2019 16:22

RÍM - Archeológom sa podarilo objaviť skrytú miestnosť v ruinách paláca, ktorý dal vystavať rímsky cisár Nero. Rozľahlá stavba sa kedysi rozprestierala na štyroch najvyšších kopcoch Ríma. Jej zvyšky doteraz vytŕčajú na pahorku Eskvilin neďaleko Kolosea. Na komnatu narazili náhodne pri hľadaní jednej z komôr a nazvali ju Miestnosť Sfingy.


Archeológovia, ktorí skúmajú ruiny paláca Domus Aurea (Zlatý dom), narazili pri hľadaní jednej z komôr na klenbu týčiacu sa nad komnatou, o ktorej nemali doteraz ani poňatia. Palác postavený pravdepodobne v roku 65 n. l. tak odhalil svoje ďalšie nečakané tajomstvo. Objavená miestnosť je obklopená múrmi vysokými 4,5 metra a je bohato zdobená nástennými maľbami skutočných aj mýtických postáv ako Kentaur, nechýbajú vyobrazenia rastlín, ornamenty či podobizeň Sfingy, podľa ktorej komnatu nazvali. 

FOTO Archeológovia pri skúmaní
Zdroj: Facebook/Parco archeologico del Colosseo

Nero začal stavať svoj obrovský palác po ničivom šesťdňovom požiari, ktorý pohltil dve tretiny Ríma. Zrúcaniny boli po prvý raz objavené v 15. storočí, pričom archeológovia v nich neustále odhaľujú nové miestnosti. Stavba rozpínajúca sa na štyroch zo siedmich slávnych rímskych kopcov mala totiž najmenej tristo izieb.

FOTO Archeológovia pri skúmaní
Zdroj: Facebook/Parco archeologico del Colosseo

Nero, ktorého si dejiny pamätajú ako šialeného despotu a väčšina historických prameňov ho považuje za zakladateľa spomínaného požiaru, si Domus Aurea veľmi neužil. V roku 68 n. l. totiž spáchal samovraždu. Po jeho smrti väčšinu paláca vyplienili. Umelé jazero bolo zasypané a vyrástlo na ňom súčasné Koloseum. V súčasnosti je práve v jeho blízkosti možné navštíviť ruiny Zlatého domu, ktoré prekvapujú novými odhaleniami.


Galéria


Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/gab

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články