Štvrtok, 6. máj 2021. Meniny má Hermína, zajtra Monika.

Švajčiarsko je naozaj bohatá krajina: Hotový poklad sa nachádza dokonca aj v splaškoch

Zdroj: Eawag, Elke Suess
12.10.2017 15:40

BERN - Kilogramy zlata a striebra sa podľa výskumného ústavu Eawag dostanú každý rok vo Švajčiarsku do odpadových vôd. V niektorých prípadoch je koncentrácia drahých kovov dokonca taká vysoká, že by sa ich oplatilo zo splaškov získavať, vyplýva zo štúdie. Švajčiari však nesplachujú do záchodov svojej prstene a náhrdelníky, za obsah drahých kovov v odpadových vodách môže hlavne priemysel.


VIDEO V kanalizácii v Londýne našli totálne monštrum: Ľudia mu chcú dať meno Trump

Do švajčiarskych čističiek odpadových vôd podľa ústavu Eawag ročne doputuje 3000 kilogramov striebra a 43 kilogramov zlata. Hodnota týchto kovov sa pohybuje okolo 1,5 milióna frankov (1,3 milióna eur). V niektorých čističkách v juhošvajčiarskom kantóne Ticino je dokonca koncentrácia zlata taká vysoká, že by sa ho podľa vedcov zrejme oplatilo zo splaškov získavať.

Švajčiarsko je naozaj bohatá
Zdroj: thinkstock.com

V kantóne Ticino stojí niekoľko podnikov na spracovanie zlata, striebro do odpadových vôd po celom Švajčiarsku putuje predovšetkým z chemických a farmaceutických firiem, ale aj z firiem vyvíjajúcich hi-tech výrobky.

Podľa hlavného autora štúdie Basea Vriensea sú v odpadových vodách vo Švajčiarsku výrazné koncentrácie aj iných vzácnych kovov a ďalších prvkov, napríklad tantalu, germánia, nióbu, titánu a gadolínia. Pre ľudské zdravie nie sú tieto koncentrácie škodlivé, uviedol ústav Eawag. V štúdii však pripúšťa, že rad nových prvkov a ich vplyv na človeka vedci ešte dokonale nepreskúmali.


Galéria


Nástroje k článkuZDROJ: ČTK, sz
FOTO: Eawag, Elke Suess, thinkstock.com

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články