Piatok19. december 2025, meniny má Judita, zajtra Dagmara

Čumil má svojho dvojníka

Čumil a jeho živý dvojník. Zobraziť galériu (5)
Čumil a jeho živý dvojník. (Zdroj: Nový Čas)

STARÉ MESTO - Denne na nás poškuľuje z otvoreného kanála. Kto by nepoznal notoricky známu sochu „Muža v práci“ na Panskej ulici.

V týchto dňoch k Čumilovi pribudol živý dvojník. Herec z Vranova nad Topľou Peter Vancák (29) je vďaka líčeniu, kostýmu a rekvizitám vernou kópiou populárnej sochy. Líčenie maskérskymi farbami a obliekanie do kostýmu zvládne Peter za necelú polhodinku. A potom už len milé úsmevy a posunky. Mladý umelec je súčasťou osemčlennej skupiny, ktorá v historickom centre zabáva Bratislavčanov a turistov. S projektom živých sôch vystupovali aj v ďalších európskych mestách.

„Počas leta, v priebehu jedného mesiaca, robíme štyri živé sochy na rôznych stanoviskách - Čumila, Bakchusa, Mozarta a Schöne Náciho,“ vysvetlil čerstvý absolvent réžie na VŠMU Jozef Jenčo. Mladým umelcom nie je čo závidieť. Zarobené peniaze stoja veľa driny a vytrvalosti. Veď skúste niekoľko hodín takmer bez pohybu a slova stáť na jednom mieste. „Minulý rok ma nemal kto vystriedať. Sochu Čumila som robil takmer 7,5 hodiny - bez vody a použitia toalety,“ povedal Peter Vancák.
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu